Aktuality

S nedostatkom lekárov si máme poradiť sami

 

V minulom roku, v mesiaci október, sme vás informovali o petícií za zlepšenie zdravotnej starostlivosti v našom meste. Petícia sa zaoberala akútnym nedostatkom všeobecných lekárov v meste Dobšiná, kde ošetruje pacientov iba jediná lekárka, MUDr. Mária Očkaiková. Denne ošetrí aj 60 pacientov, čo so sebou prináša nemalé starosti. Pracovná vyťaženosť lekárky je maximálna, pacienti na ošetrenie čakajú dlhšie a podľa ich slov v meste citeľne chýba ďalší poskytovateľ. Pritom nebolo to tak dávno, čo v Dobšinej pôsobili traja.

Nespokojnosť s terajšou situáciou vyústila do petície obyvateľov mesta, v ktorej sa požadovalo okamžité zlepšenie zdravotnej starostlivosti v Dobšinej, a to určením ďalšieho lekára. Hárky, ktoré podpísali stovky občanov, boli adresované Košickému samosprávnemu kraju, ktorý má priame kompetencie konať. Petíciu samotnú inicioval poslanec Ján Slovák (nezávislý), na základe sťažností a prozieb od občanov mesta a okolitých obcí. Tí argumentovali aj tým, že mnohí majú zdravotné karty doma, nemajú si ich kde zaevidovať a v prípade choroby, sú nútení zdravotnú starostlivosť vyhľadať na vlastnú päsť.

Na odbore sociánych vecí a zdravotníctva, bola preto petícia odovzdaná Košickému samosprávnemu kraju dňa 17. decembra 2013. Košický samosprávny kraj zhodnotil celú situáciu, vo svojom vyjadrení doručenom pred pár dňami. Konštatovalo sa nepriamo, že občania majú oprávnené požiadavky, no je tu veľké ALE. Ako sa uvádza v dokumente, „dňa 01,08 2013 (ihneď po tom, ako sa o prípad začali zaujímať médiá), Košický samosprávny kraj, zverejnil na svojom webovom sídle informáciu o potrebe všeobecného lekára pre dospelých v Dobšinej. Záujem neprejavil žiaden všeobecný lekár pre dospelých. Predstaviteľom samosprávy boli vysvetlené možnosti a kompetencie KSK pri riešení tejto situácie.

V rámci svojej kompetencie, je samosprávny kraj povinný vydať, po splnení podmienok ustanovených zákonom, avšak bez možnosti určovať, alebo meniť žiadateľovi o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia, miesto prevádzkovania jeho zdravotníckeho zariadenia, v zákonnej lehote povolenie, na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Samosprávny kraj, teda nemá zákonnú kompetenciu určovať poskytovateľom zdravotnej starostlivosti miesto prevádzky ich zdravotníckeho zariadenia, ani vstupovať do ekonomických a právnych vzťahov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a obcí, v ktorých poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prevádzkujú svoje zdravotnícke zariadenia a poskytujú zdravotnú starostlivosť.“ Celý dokument s odpoveďou Košického samosprávneho kraja nájdete pod príspevkom.

Je nesporné, že pre Dobšinú odpoveď značí to, že najmä jej vedenie musí urobiť adekvátne kroky, aby poskytovateľa a teda druhého všeobecného lekára pre dospelých do mesta prilákalo. Nesporné je ale aj to, že doteraz všetky rokovania mesta skončili fiaskom a teda vedenie mesta dosiahlo nulové výsledky, v tak závažnej záležitosti, akou je poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre občanov. Dobšiná doteraz na svojej oficiálnej stránke nepridala ani jednoduchý oznam, nepodal sa inzerát do dennej tlače, či internetových portálov o potrebe lekára. Aj preto podľa mnohých obyvateľov vedenie nepodniklo skoro nič, až na pár verejných vyjadrení v televízií, ktoré priamo inicioval aj náš portál. Vedenie mesta o tejto téme a aktuálne podnikaných krokoch vytrvalo mlčí. Petícia a medializovanie pomerov v zdravotníctve v Dobšinej, malo i tak veľký význam, lebo obyvatelia dali jasne najavo, čo požadujú a čo očakávajú od kompetentných. Lebo ako hovorí ľudová múdrosť, „nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie“.

Dokument: Odpoveď KSK k petícii za zlepšenie zdravotnej starostlivosti v Dobšinej

Foto: stock.xchng, video: RTVS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »