Ruffinyiho vila – Ing. Igor Gecelovsky

Uverejňujeme príspevok pána Ing. Igora Gecelovského v necenzúrovanej forme:

Vážený p. Vagner.

Nedávno sme spolu telefonovali a rozprávali sa, na temu Ruffinyiho vila, ktorej majiteľom je Vaša osoba.  Žiaľ, nereagovali ste na môj podnet. Priznávam, dal som si tu námahu a „preklepol som si Vás“, t.j.  pozisťoval som, kto vlastne ste.

Zaujímalo ma, kto je príbuzným p. Margarety, ktorú si veľmi dobre pamätám. Ako decko a aj neskôr, ako stredoškolák som doslova „vyrastal“ v Ruffinyiho vile.  Moja stará mama (Emilia Strignerova-Kraus),  bola totiž veľmi dobrá priateľka p. Ruffinyiovej.

Vaša teta, bola stelesnená dobrota s úžasnou charizmou, veriaca, skromná  a pracovitá.

Vo svojom stanovisku http://www.dobos.revuca.net/gemer/vagner.htm pišete, ako ste sa staral, nosil jedlo …. Ale to by ste potom musel poznať aj moju starú mamu a hlavne mojich rodičov a možno aj mňa. Žiaľ p. Vagner za celé obdobie ktoré uvádzam som Vás nikdy v ruffinyiovskej vile nevidel !!!

To, že je Dobšiná zanedbaným  mestom, mestom už skoro bez pôvodného nemeckého obyvateľstva, plné cigánov, je žiaľ realita. Mesto, ktorému „vládnu“ sebci a skorumpovaní prišelci. Žiaľ, vedia sa len oháňať  menom Ing.Ruffinyiho, označovať jeho menom inštitúcie, krstiť pamätné známky…ale nedokážu sa ani postarať o jeho miesto posledného odpočinku na evanjelickom cintoríne.

Keby ste náhodou budúci týždeň navštívil Dobšinú a zašiel na cintorín, tak si zistite, kto sa o hrob v rámci skromných možností stará.

Možno sa budete čudovať.

Teraz napíšem niečo, čo sa Vám asi nebude veľmi páčiť p.Vagner. Žiaľ je to názor väčšiny pôvodných občanov Dobšinej.

Vám nejde ani tak o záchranu vily, ako o ďaľšie profitovanie. Keby Vám išlo skutočne o jej záchranu, tak si už dávno „vysúkate rukávy“ a začnete. Vy len čakáte na niekoho, kto prinesie peniaze, zaplatí rekonštrukciu a Vy budete naďalej profitovať ako riaditeľ. Keby ste mal naozaj snahu zachrániť objekt, tak mi napíšete odpoveď na moje telefonické otázky, dodáte fotodokumentáciu a cenu, za ktorú ste ochotný vilu predať.

Osobne si myslím, že ste na celom dedičstve , na ktoré Vám ako osobe pravo de jure nik nepopiera (o morálnom by sa dalo dlho polemizovať), už profitoval až-až. Keď si len premietnem hodnoty olejomalieb, zbierky nerastov, perleťou vykladaného nábytku, klavíra s klávesnicami zo slonovej kosti, pravého čínskeho porcelánu, strieborných príborov s iniciálkami HG, poľovných trofeji, perkusných zbrani, zbierky kníh….Hm?

To všetko nestalo úbohých 600 tisíc slovenských korún = 20 tis. Eur, nad ktorými vo svojom trápnom stanovisku plačete a tvárite sa ako chudáčik.

Viem si aj dosť dobre predstaviť Vaše humánne poslanie na slovensky spôsob k starým ľuďom. Je mi úplne jasné, koľko tým starčekom a starenkám ostane vreckové z ich dôchodkov vo Vašom pobytovom zariadení.

Mne záverom ostáva len veriť, že sa Ruffinyiho vila nedožije totálnej deštrukcie a nájde sa spravodlivé rozuzlenie. Veriť, že sa nájde niečo/niekto, čo bude silnejšie a spravodlivejšie ako terajší majiteľ, ktorý sa o objekt stará spôsobom, “ ľahko prišlo ….

Ostávam s úctou

Ing. Igor Gecelovsky

V Kaprune 22.10.2011

Ešte dôležitý link, ktorý charakterizuje p. Ing. Vagnera http://www.goex.sk/
a par fotiek…
Škoda,  že nemám fotku, ktorá by poukázala na súčasný stav vily. Verím, že ju niekto prípoji.