Kultúra

Rozprávková krajina ožila v knižnici

 

V knižničných priestoroch Mestského kultúrneho strediska ožila v týchto dňoch rozprávková krajina v podobe postavičiek výtvarníčky Vítěszlavy Klimtovej. Výstavka je inštalovaná priamo na knižných policiach, pričom sa každý návštevník knižnice popri výbere svojich obľúbených diel môže vrátiť do rozprávkového sveta. Samotná výstava bude verejnosti prístupná až do 11. januára a návštevníci ju môžu vidieť okrem pondelka každý deň vo výpožičných časoch. Vítězslava Klimtová vytvorila viac ako sedem stoviek bábok od výšky niekoľkých centimetrov až po bábky v životnej veľkosti. Veľké množstvo bábok možné uvidieť v rozprávkových krajinách, ďalšie na rôznych stálych výstavách, alebo v potulnej rozprávkovej krajine, ktorá putuje krížom krážom knižnicami po celej Českej republike i na Slovenskú a teraz ju máme možnosť vidieť aj v Dobšinej.

 

Povedzme si niečo bližšie o tejto autorke. Vítězslava Klimtová sa narodila v Prahe roku 1941, je spisovateľka, grafička, ilustrátorka a  známa objaviteľka rozprávkovej krajiny plnej strašidielok, škriatkov, víl, rusaliek, ktoré s trochou fantázie každý nájde vo svojom okolí. Hlavne malé deti si urobia svoj rozprávkový svet vo svojich predstavách. Toto je dar pani Klimtovej, ktorým obdarúva všetkých. Hlavne deti si obľúbili jej lexikóny o strašidielkach. Veľmi obľúbené sú jej putovnej výstavy, ktoré sa konajú po celej ČR v galériách, múzeách, hradoch i zámkoch.

 

Snáď stojí zato pripomenúť si aspoň niekoľko slov z tých, ktoré Vítězslava Klimtová povedala pred niekoľkými rokmi v obľúbenom programe rozhlasovej stanice Praha „A roky beží, vážení“. „Všimnite si, že keď niekedy vzniká niečo, čo vyvoláva priaznivú odozvu, alebo čo ostáva ľuďom v srdci, je to väčšinou veľmi jednoduché a prosté. Nie je v tom žiadna póza, žiadna pompa, nie je to nezrozumiteľné, je to jednoduchučké a neokázalé. A u takých vecí čoskoro spoznáte, ako sa vám vracia to, čo ste do nich vložili. Prišlo za mnou veľa ľudí, aj ľudí majetných, stokrát, možno tisíckrát majetnejších ako som ja, a závideli mi. Ja si totiž vymaľovávam, vypisujem a vybásňujem  svet, ktorý sa nedá kúpiť, ktorý ale môžem rozdať. Dávam ho, a to je to najlepšie, čo si môžem užiť, pretože ten, kto dáva, ten dostáva. Povedzte, je niečo krajšie ako stvoriť svoj vlastný svet a potom ho dať tým ostatným? „.

 

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_kultura/vystava_rozpravka{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »