Rozhodli čo ďalej s otvorením škôlok a škôl v Dobšinej

Regionálny úrad vereného zdravotníctva so sídlom v Rožňave inicioval dňa 04.02.2021 online stretnutie riaditeľov a zriaďovateľov škôl v okrese Rožňava. Epidemiologická situácia je vážna, kde jedna z najvážnejších v okrese je aj v meste Dobšiná. Okres Rožňava je na covid semafore čiernou farbou. Dnes sa sprísnili aj kontroly. Vykonávajú ich vojaci, Polícia SR, pracovníci RÚVZ, ale aj mestskí policajti priamo v našom meste. V okrese Rožňava bolo za 5. kalendárny týždeň potvrdených 497 prípadov COVID19, z toho hospitalizovaných bolo 44 pacientov. Aj pre zlú epidemiologickú situáciu hygienici, ako aj prevádzkovatelia sa dnes zaoberali otázkou čo s ohláseným otvorením škôl najmä v najviac postihnutých obciach a mestách.

Oslovili sme riaditeľa Základnej školy v Dobšinej, Mgr. Jaroslava Hutníka, ktorý sa zúčastnil online zasadnutia a pre Dobšinské noviny uviedol: „Zajtra zasadne Krízový štáb okresu Rožňava, ktorý by mal potvrdiť dnešný záver hygienikov, ako aj zriaďovateľov. Školy a škôlky sa v našom okrese neotvoria. Ak by sa aj inde otvorili, v meste Dobšiná je situácia tak vážna, že nám by to odporúčane nebolo, čo potvrdil regionálny hygienik, aj prednosta Okresného úradu. Ďalšie stretnutie zriaďovateľov so zástupcami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave je naplánované na štvrtok 11.02.2021. Nutnosťou na posun k lepšiemu a možnosti otvoriť naše školy a škôlky je zlepšenie epidemiologickej situácie v našom meste.“

Za posledný týždeň bolo v meste Dobšiná identifikovaných vyše 50 pozitívnych prípadov COVID-19 a ich počet denne naďalej narastá. To bolo hlavným dôvodom hygienikov, ale aj Mesta Dobšiná ako prevádzkovateľa materských škôl a základnej školy, aby sa návrat detí do zariadení posunul. Ako uviedol primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák: „Všetkých nás situácia mrzí. Veľmi nám záleží, aby sa naše predškolské a školské zariadenia čím skôr otvorili. Zdravie obyvateľov však je a bude stále na prvom mieste. Napriek tomu, že niektorí v týchto ťažkých rozhodnutiach hľadajú dôvody ako sa niečo nedá, toto rozhodnutie je naša jediná cesta ako situáciu zlepšiť. Mesto Dobšiná ako zriaďovateľ všetky rozhodnutia úzko konzultuje s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Vzhľadom na vážnu situáciu chcem preto vyzvať našich obyvateľov k zodpovednosti a dodržiavaniu opatrení a nariadení.“

Mesto Dobšiná ako aj regionálni hygienici vyzývajú obyvateľov k zodpovednosti, aby naďalej dodržiavali opatrenia vo forme nosenia rúšok, odstupu a čistých rúk a zbytočne sa nezdržiavali na verejných priestranstvách. Taktiež apeluje na pozitívne identifikovaných obyvateľov a ich rodiny, aby dodržiavali karanténne a preventívne opatrenia, tiež aby dôsledne dbali na informovanie kontaktných osôb. V prípade potreby je k dispozícií obyvateľom aj denné antigénové odberové miesto, kde sa môžete objednať na bezplatné vyšetrenie pomocou formulára na tomto odkaze: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php . Veríme, že len spoločnou zodpovednosťou, nepodcenením situácie a čerpaním informácií z overených zdrojov môžeme zvrátiť stav v našom meste k lepšiemu.