Kultúra

Reštaurujú časť evanjelického kostola

 

Evanjelický cirkevný zbor v Dobšinej, ktorý vedie pán farár Mgr. Radovan Gdovin je známy svojimi výsledkami, ktoré dosiahli pri obnove jednej z najvýznamnejších pamiatok v meste. Jedná sa o kostol, ktorý bol postavaný roku 1480 a právom mu patrí prvenstvo, medzi historickými pamiatkami v meste. Jeho interiér v posledných rokoch prechádza obnovou, čo víta aj široká verejnosť. Pri čerpaní finančných prostriedkov z rôznych projektov je Evanjelický cirkevný zbor veľmi úspešný a aj teraz sa mu podarilo získať ďalšiu podporu na obnovu. O tom nám porozprával pán farár, Mgr. Radovan Gdovin pri našej návšteve.

„V tomto roku náš Cirkevný zbor obdržal z Ministerstva kultúry SR z fondu Obnovme si svoj dom čiastku 4 000 eur. Projekt síce bol postavený na 15 000 eur a v tejto sume bola obsiahnutá celková rekonštrukcia severnej bočnej lode kostola v ktorej sme spolu boli. Je to loď, ktorá bola ku kostolu, ktorý bol pôvodne jednoloďový pristavaná okolo roku 1760. Je v architektonickom štýle, ktorý kopíruje pôvodnú gotiku, i keď v tej dobe to už bolo baroko.“ Priblížil nám pán farár a povedal nám aj viac o prácach, ktoré sa aj napriek nižšej sume dajú zrealizovať.

„Tým pádom, že sme dostali od štátu menšie finančné prostriedky, len asi jednu tretinu z celkových požadovaných prostriedkov, tak aj práce musia byť trochu zredukované. Dohodli sme sa ale s reštaurátormi na kompromise, ktorý je pre nás aj pre nich prípustný. Za tieto prostriedky, ktoré k dispozícií máme, plus náš vklad by sme urobili kompletnú klenbu a tri okná. Okolo okien je kameň, ktorý začína zvetrávať a ten by sa zafixoval. Okolité steny sa taktiež budú čistiť od nečistôt, ktoré tam boli spôsobené v minulosti nevyhovujúcim vykurovaním.“ Všetky práce pritom prevádzajú reštaurátori a iba pri samotnom čistení stien by sa mali steny presvetliť o vyše 50 percent.

„Z optického hľadiska každého človeka bude vidieť, že sa tu naozaj niečo urobilo. Práce sa začali v pondelok 26. augusta a podľa zmluvy o dielo by mali byť práce dokončené 30. októbra. Je ale možné, že všetko bude hotové o niečo skôr, podľa náročnosti. Momentálne je kostol pre túto obnovu nevyužitý. Svoje aktivity robíme tu, u nás na fare, kde sa budú konať aj služby Božie. Možno využijeme kostol na Mlynkách, ale to bude len príležitostne. Aj v budúcnosti vypracujeme ďalší projekt, ktorý sa bude týkať protiľahlej, južnej lode. Veríme, že ak by sme boli úspešní aspoň tak ako sme boli teraz, tak by to bolo výborné, lebo našou prioritou je vyriešiť najprv interiér a neskôr exteriér kostola.“ Dokončil pre náš portál pán farár Mgr. Radovan Gdovin, ktorý za čas svojho pôsobenia v Dobšinej podľa mnohých, dokázal v jednej z dominánt mesta to, čo sa zdalo nereálne. 

{gallery}foto_kultura/kostol_sever{/gallery}

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »