Z regionálneho príspevku pribudne na Základnej škole v Dobšinej päť tried

Vypracovanie Akčného plánu okresu Rožňava, na ktorom mesto Dobšiná začalo pracovať v treťom štvrťroku roku 2016, prináša svoje ovocie. Medzi prvé úspechy môžeme zaradiť poskytnutie regionálneho príspevku, z ktorého sa už v druhej polovici roku 2017 bude realizovať nadstavba piatich nových tried na Základnej škole v Dobšinej, ktorej zriaďovateľom je mesto. Na tento účel bolo zo štátneho rozpočtu uvoľnených 250 000 eur, ktoré sú nasmerované do Dobšinej za účelom skvalitnenia vzdelávania. Projekt zahŕňa nadstavbu piatich nových tried, sociálneho zariadenia a kabinetu na treťom poschodí budovy základnej školy.  Zmluva medzi Mestom Dobšiná a ministerstvom nadobudla platnosť ku sklonku roka 2016 a v súčasnosti sa čaká na uvoľnenie finančných prostriedkov od poskytovateľa. Následne bude vykonané verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavebných prác.

V úvode sme oslovili riaditeľa Základnej školy v Dobšinej, Mgr. Jaroslava Hutníka. „Vrátim sa do minulosti, keď bola schválená rekonštrukcia školy pred pár rokmi a v pôvodnom projekte bola zakomponovaná aj časť o dostavbe nových piatich učební v pavilóne A. Tieto náklady však boli vyhodnotené ako neoprávnené a vtedajšie Mestské zastupiteľstvo odmietlo vziať úver na dostavbu tried, preto sa škola rekonštruovala v rozsahu projektu ako ju vidíme dnes. Na základnej škole máme momentálne vyše 600 žiakov, z toho polovica zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Dve triedy máme v externých učebniach, v priestoroch Materskej školy na ulici SNP, a ďalšie dve učebne sú v nevyhovujúcich priestoroch, ktoré nespĺňajú kritériá Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR. Keď sa táto škola stavala, bola to 18 triedna škola, no v súčasnosti v nej máme 29 tried s 25 žiakmi na triedu v 1. stupni a 28 žiakmi na triedu v 2. stupni. Ďalších päť nových učební nám veľmi pomôže, lebo v súčasnosti škola nedisponuje priestormi, ktoré by sme nutne potrebovali. Skvalitní sa tým výučba a nevyhovujúce priestory sa budú využívať na iné účely.“ Priblížil pán riaditeľ Mgr. Hutník.

Primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, pod ktorého vedením bol Akčný plán za mesto Dobšiná vypracovávaný a je aj členom Rady pre rozvoj najmenej rozvinutého okresu Rožňava, považuje poskytnutie štátnej pomoci za úspech. „Som veľmi rád, že veci napredujú. Školstvo je veľmi dôležitá zložka a preto musíme dbať, aby bolo funkčné a samozrejme prevádzkované v patričných priestoroch. Potreba tejto prístavby piatich tried je jednoznačná a preto ma teší, že prvé ovocie Akčného plánu sa stane realitou, čo ma utvrdzuje v tom, že táto práca pri príprave Akčného plánu okresu Rožňava mala a má zmysel.“

Text & foto: Juraj Karika