Kultúra

Putovná výstava ilustrácií aj v Dobšinej

 

V priebehu septembra sa v priestoroch Kultúrneho domu v Dobšinej uskutočnila putovná výstava ilustrácií Zuzany Fuskovej pod názvom Slovensko – krajina plná tajomstiev, ktorú zorganizovala Mestská knižnica v Dobšinej. Pracovníčka mestskej knižnice, pani Heutschyová, nám zároveň poskytla dve bohato ilustrované  knihy z autorskej dielne vydavateľstva Class pod spoločným názvom Slovensko – krajina plná tajomstiev s podtitulom Prázdniny s deduškom a Prázdniny s deduškom 2, aby sme si ich mohli s našimi žiakmi prečítať.

26. septembra 2018 sa konala beseda za účasti autorky projektu Slovensko – krajina plná tajomstiev Lenky Šingovskej, ktorá prezentovala uvedené knihy. A nielen to. Pútavo nám z nich čítala. Priblížila nám čičmiansku povesť o Turoňovi, legendami opradenú postavu Jánošíka z Terchovej, lietajúceho mnícha Cypriána alebo život pltníkov v minulosti na Dunajci.

Prezradila nám veľa nielen o svojej tvorbe, ale aj o sebe. Zostavovanie kníh je pre autorku veľké dobrodružstvo, prekvapujúce a napínavé. Hovorila, že v knihách je veľa múdrostí, histórie a je to výzva – cez inšpiratívny príbeh priblížiť tradície, miestne zvyky a obyčaje. Prezradila nám aj to, že miesta, ktoré sa v knihách vyskytujú osobne navštevuje a hľadá o nich informácie. Žiaci Základnej školy v Dobšinej sa šéfredaktorky pýtali na pracovný a súkromný život. Pani Lenka Šingovská odpovedala úprimne a bez zábran. Sympatickej šéfredaktorke vydavateľstva Class ďakujeme za návštevu. Zanechala v nás naozaj kus svojho slnka.

Vďaka organizátorom podujatia sme po besede spolu s autorkou mohli navštíviť Betliar a Krásnu Hôrku, aby sme tak našim žiakom priblížili historické a kultúrne dedičstvo. V betliarskom kaštieli a v Mauzóleu v Krásnej Hôrke sme si prečítali kapitolu z publikácie Slovensko – krajina plná tajomstiev, a tak sme splnili aj cieľ tejto knihy – prostredníctvom výletov hlavnej hrdinky malej Sarah budovať vrúcny vzťah k Slovensku. Príbeh o Betliari a Krásnej Hôrke ponúkol našim žiakom zážitkové spoznávanie historického dedičstva nášho regiónu. Verím, že čítanie motivovalo našich žiakov k uvedomeniu si toho, že na korene a kultúru našich predkov by sme nemali zabudnúť.

Kniha s podtitulom Prázdniny s deduškom 2 priniesla žiakom Základnej školy v Dobšinej hodnotný literárny zážitok. A v rukách niektorých žiakov, ktorí z nej čítali aj „ožili“ priamo v betliarskom kaštieli a pred Mauzóleom v Krásnej Hôrke (Tomáš Gdovin, Jana Novotná, Miroslava Gunárová, Sara Šoltésová, Natália Lefflerová, Karolína Klementová, Tamara Šoltésová, Katarína Krivanská). Dúfam, že si naši malí čitatelia vytvorili obraz o bohatej minulosti našej krajiny a utvorili si k nej vrúcny vzťah.

Mgr. Marína Krivanská, ZŠ Dobšiná

Z pera šéfredaktorky  Class Slovensko – krajina plná tajomstiev:

Dnes sme strávili príjemný deň so žiakmi z Dobšinej. V spolupráci s Mestskou knižnicou v Dobšinej sme pripravili pre deti program – mapovanie kultúrneho a historického dedičstva. V závere besiedky padlo veľa zvedavých detských otázok. Náš spoločný program tým ale neskončil. Vydali sme sa po stopách hlavnej hrdinky Sarah z kníh Slovensko – krajina plná tajomstiev, Prázdniny s deduškom a Prázdniny s deduškom 2. Pani Heutschyová, pracovníčka mestskej knižnice, zorganizovala spoločný autobusový výlet do Betliara. V sídle Emauela I. Andrássyho, nazývaného Železný gróf, pracovníci múzea pre nás pripravili miestnosť, v ktorej sme si s deťmi čítali z knihy Slovensko – krajina plná tajomstiev, Prázdniny s deduškom 2 a rozvíjali tak ich čitateľskú gramotnosť. Z Betliara sme sa presunuli do Krásnej Hôrky a navštívili Mauzóleum grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky. Tento objekt je často označovaný aj ako dôkaz pravej a nehynúcej lásky. Deti tu opäť siahli po knihe a dočítali knižné dobrodružstvo.

Pani učiteľka Krivanská ukážkovo využila naše publikácie a uviedla ich do praxe. Veľmi nás potešilo, že odhalila potenciál ukrytý v našich knižkách. Deťom umožnila stať sa na chvíľu hrdinami knižného príbehu. Edukatívny rozmer podujatia umocnila zostavením pracovných hárkov, ktoré sú koncipované ako nácvik čítania s porozumením. Verím, že sme dnes spoločným úsilím pracovníkov knižnice, učiteľov a múzejných pracovníkov prispeli k formovaniu budúcnosti nejedného žiaka bez toho aby si to detičky uvedomovali.

Lenka Šingovská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »