Kultúra

Putovná výstava aj v Dobšinej

V priestoroch mestského kultúrneho strediska sa v dňoch 02. až 17. mája sprístupňuje širokej verejnosti putovná výstava s názvom Krtko. Jedná sa o výstavu, ktorú usporadúva Mestská knižnica v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

Výstava knižných ilustrácií legendárnej detskej postavičky Krtka a jeho priateľov pripomína nedávne úmrtie autora Zdeňka Milera. Kurátorkou a zároveň autorkou pokračovania príbehov je dcéra Kateřina Milerová. Výstava je určená deťom, ale aj ich rodičom. Dobšiná je jedným z 12-tich miest po celom Slovensku, kde môžete túto netradičnú výstavu vidieť.

Zdeněk Miler sa narodil 21. januára 1921 v Kladne a zomrel  30. Novembra 2011 v Novej Vsi pod PlešíBol český režisér a výtvarník animovaných filmov pre deti.Svoju umeleckú činnosť začal v zlínskych filmových ateliéroch a v roku 1945 začal pracovať v barrandovskom  štúdiu Bratři v triku, pod vedením Jiřího Trnky. Logo štúdia, traja kučeraví malí chlapci v námorníckych tričkách je jeho dielom. Jeho prvou samostatnou tvorbou sa stal animovaný príbeh  s názvom O milionárovi, ktorý ukradol slnko, na námet pochádzajúci z diela Jiřího Wolkera.

Najviac sa preslávil animovaným seriálom o Krtkovi, ktorý získal veľkú obľubu. V súčasnej dobe existuje približne päťdesiat dielov o malom Krtkovi. Zaujímavosťou je, že seriál o Krtkovi nie je hovorený (s výnimkou 1. dielu – Jak krtek ke kalhotkám přišel).  Krtko a jeho malí kamaráti iba vydávajú zvuky, citoslovce, čo sú vlastne hlasové záznamy jeho dvoch malých dcér Kateřinky a Barborky.

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_vystavy/kd_krtek{/gallery}