Prvý optický internet už aj v Dobšinej

Mesto Dobšiná je ďalšou lokalitou, kde spoločnosť free-zona s.r.o. so sídlom v Rožňave v spolupráci s VSD a.s. nainštalovala optickú sieť. Prvá optická sieť v meste Dobšiná poskytuje vysokorýchlostný spoľahlivý internet, digitálnu televíziu tv2go, digitálny telefón a Bezpečnostnú službu. Optická sieť poskytuje spoľahlivosť a odolnosť voči bleskom čo zabezpečuje optický kábel, ktorý je ukončený priamo v dome, prípadne v byte klienta.

Ako pre Dobšinské noviny uviedol konateľ spoločnosti free-zona s.r.o., Ing. Dušan Černaj:„Maximálna rýchlosť internetu je 150 Mbit/s, základný internet poskytujeme už od 9,90 eur s DPH. Internet je časovo a dátovo bez obmedzení, bez FUP a agregácie. Digitálnu televíziu tv2go, ktorú tiež poskytujeme môžete sledovať na 4 televíznych prijímačoch a na 4 mobilných zariadeniach súčasne. Pre sledovanie na televíznom prijímači je potrebný SetTopBox prípadne Smart televízny prijímač. Pre sledovanie tv2go na mobilných zariadeniach stačí nainštalovať aplikáciu. Televízia tv2go má 7 dňový archív na všetky televízne stanice, ktorý je dostupný na všetkých platformách.“

Ako sa ďalej dozvedáme, zákazník má bezplatne poskytnutú aj Bezpečnostnú službu pre svoje koncové zariadenia (wifi router, počítač, mobil, tlačiareň). Bezpečnostná služba funguje bez potreby inštalovať software (program) do zariadení zákazníka. Služba nespomaľuje internet a zároveň chráni pred útokmi z internetu, poskytuje antivírovú ochranu v reálnom čase, či upozorní na podozrivé web stránky. Inštaláciou optickej siete v Dobšinej sa tak zvýšila možnosť prístupu obyvateľov k internetu a umožnilo to jeho zriadenie aj tam, kde to predtým možné nebolo, prípadne rýchlosti boli klasickými sieťami značne limitované.

Text & foto: Juraj Karika