Kultúra

Promenádny koncert dychovej hudby zahájil Dobšinské kultúrne leto

Pod šírim nebom sa na ploche Námestia baníkov v Dobšinej o 18-nástej hodine uskutočnil 10. júla promenádny koncert mestskej Dychovej hudby Dobšiná, ktorý zahájil Dobšinské kultúrne leto 2016. Koncertu sa zúčastnilo 11 členov kapely, ktorí svojou hudbou prítomným predviedli hru rôznych piesní a žánrov na dnes už málo využívaných dychových nástrojoch. Aj tento koncert možno prispel k záujmu najmä mladých ľudí o dychové nástroje, ktoré sa žiaľ čím viac vytrácajú z povedomia.

Dychová hudba má v Dobšinej bohatú tradíciu. Z historických prameňov sa dozvedáme, že prvú Dobšinskú dychovú hudbu založil už v roku 1890 ako hasičskú kapelu Ján Chovan a od tých dôb má dychová hudba v rôznych obmenách v našom meste stále miesto. Dobšinská dychovka momentálne účinkuje pod patronátom mesta Dobšiná a jej kapelníkom je od roku 1993 Ján Boroš, vedúcim v súčasnosti Pavol Barnák. Z promenádneho koncertu vám pre priblíženie atmosféry prinášame fotogalériu a video pod príspevkom.

Foto & video: Juraj Karika