Projekt Zdravé komunity aj v Dobšinej

Projekt Zdravé komunity v spolupráci s Mestom Dobšiná zorganizovali akciu pod názvom „Preventívne meranie tlaku“, ktorá sa uskutočnila dňa 18.8 2016 na ploche Námestia baníkov v Dobšinej. Projekt zdravé komunity  – „chceme zlepšiť zdravotnú situáciu v segregovaných rómskych komunitách!“, ktorý sa realizuje v mestách po celom Slovensku, sa zaoberá hlavne osvetovou činnosťou na rôzne zdravotnícke témy. Životné podmienky spolu s nízkym zdravotným uvedomením obyvateľov zvyšujú výskyt ohnísk infekčných a iných ochorení, čo má priamy dopad na zlý zdravotný stav obyvateľov v mestách s vyšším počtom rómskych komunít. Osvetári tiež pomáhajú zvyšovať pocit zodpovednosti najmä u segregovaných Rómov za svoj zdravotný stav.

Asistentky osvety zdravia Monika Červenáková a Tatiana Ferková v spolupráci s koordinátorom Petrom Červeňákom v rámci projektu „Zdravé komunity“ merali krvný tlak , poskytovali zdravotné poradenstvo a radili v téme prevencie pred hypertenziou, tiež ako sa správať pri už zistenej hypertenzii. „Hlavným cieľom tejto akcie bolo , aby ľudia dbali viac na svoje zdravie a aby ju nepodceňovali. Počas akcie nás navštívilo vyše 100 klientov, ktorým sme zmerali tlak a poskytli zdravotné poradenstvo. Týmto sa chceme poďakovať za ústretovosť a spoluprácu s Mestom Dobšiná,“ dodala Monika Červenáková, asistentka projektu.

Red., foto: Juraj Karika