Kultúra

Projekt Integrácia s účasťou Základnej školy v Dobšinej

 

Projekt Integrácia predstavuje schopnosť spájať svet dospelých a detí. Umožňuje vstúpiť do ich krehkého sveta a ukázať cestu k vzájomnej tolerancii a porozumeniu. Výhercom jednej z mnohých súťaží tohto projektu o účasť na 8. ročníku Nadnárodného charitatívneho koncertu Integrácia 2016, ktorý sa uskutočnil dňa 20. októbra 2016 v Aréne Poprad bola naša Základná škola v Dobšinej s počtom 395 like-ov. Súťaž prebiehala od marca do mája 2016. Intenzívne sme do nej zapojili i mnohých z vás, ktorí si práve čítate náš článok.

Patrí vám za to naša úprimná vďaka. Na tomto veľkolepom koncerte sa mohlo zúčastniť 50 žiakov druhého stupňa našej školy. Bolo veľmi ťažké rozhodnúť o tom, koho vybrať, preto z hľadiska zachovania objektivity boli žiaci spravodlivo losovaní – niektorí príjemne prekvapení, iní zasa zarmútení, že sa na nich šťastena neusmiala.

Zážitok z tejto fantastickej udalosti bol neopísateľný. Celý koncert sa niesol v duchu spájania všetkých detí Slovenska zo škôl základných aj špeciálnych, detí z detských domovov, centier voľného času i materských škôl a známych osobností zo sveta športu, kultúry, obyčajných ľudí, ale predovšetkým všetkých detí bez rozdielu. Cieľom bolo vniesť slnečné lúče do každého detského srdiečka, pomáhať všetkým deťom, aby si mohli splniť svoje sny.

Odmeňované boli deti s telesným i mentálnym postihnutím, no aj mnohé deti základných škôl, ktoré sa zapojili do súťaží, ako napríklad Recykluj a vyhraj s firmou MILK-AGRO, či súťaž Ukáž ako aj ty vieš pomáhať – Pomôž a vyhraj. Odmeny pre výhercov boli rozprávkové – zájazd na Floridu, štipendium pre jedného žiaka na prestížnej univerzite v San Franciscu, zájazd na 10 dní pre 10 detí do USA, pobyt v Chorvátsku, týždenný pobyt pre 20 detí v hoteli vo Vysokých Tatrách, či dokonca auto.

Koncert  moderovala Jarka Hargašová a Katka Brychtová. Predstavili sa nám známe osobnosti zo sveta hudby – rapperi Ego a Vladis, Kuly zo skupiny Desmod, Celeste Buckingham, Ilona Csáková, ale aj zo sveta športu – olympijský víťaz vo vodnom slalome Michal Martikán, motocyklový pretekár Štefan Svitko, hokejista Peter Bondra, futbalista Marek Sapara so svojimi spoluhráčmi, basketbalisti BK Iskra Svit, olympijskí víťazi vo vodnom slalome Peter a Ladislav Škantárovci, paralympionička a zlatá medailistka Michaela Balcová a mnoho ďalších.

V Aréne Poprad bolo spolu viac ako 5000 detí z celého Slovenska. Všetci sme jasali, kričali, fotili, spievali aj tancovali, zabávali sa a radovali. Sme nesmierne šťastní, že sme dokázali zvíťaziť popri takej veľkej konkurencii škôl, ktoré sa súťaže na Facebooku zapojili. Aj naďalej sa budeme zapájať do podobných projektov a rôznych súťaží, pretože sme šikovné deti zo Základnej školy v Dobšinej.

Ing. Janka Liptáková, PaedDr. Katarína Sadlowska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »