Kultúra

Projekt finančnej gramotnosti – Malá finančná akadémia

 

Nezisková organizácia EDULAB vytvorila jedinečný projekt Malá finančná akadémia s víziou projektového vyučovania, ktorý sa približuje svetovému trendu tematického vyučovania zameraného na praktické zručnosti žiakov. Tento projekt rozvíja vedomosti, kreativitu a naučené zručnosti žiakov v oblasti finančnej gramotnosti.

So súhlasom vedenia našej ZŠ Zimná 190 v Dobšinej sa do projektu Malá finančná akadémia zapojili aj žiaci 4. B triedy. Do projektu sa zapojilo viac ako 360 tried zo Slovenska. Vďaka projektu sa žiaci stali na chvíľu bankármi, novinármi a architektmi vlastného mesta. Tri týždne sme „budovali naše mesto“.

A/ Žiaci sa losovaním rozdelili do pracovných tímov, spoločne si vybrali názov mestskej časti, ktorú mali postaviť. V našom meste sa budovali tieto štyri mestské časti – Rybníkovo, Sídlisko Rozkvet, Sídlisko Modrá ruža a Sklenená ruža. V každom tíme bol bankár, ktorý sa staral o finančné záležitosti mestskej časti, novinár, ktorý zapisoval dôležité udalosti a architekti sa starali o budovanie mestskej časti.

B/ Vytvorili sme vlastnú menu- ŠTVRŤÁKY. Pri výbere motívu na Štvrťáky sme sa inšpirovali históriou nášho baníckeho mesta- Sklenená pani, banícke kladivá, permoník – bytosť, ktorá žije v baniach a stráži ich a nakoniec fotografia našej triedy na bankovke. Peniaze žiaci získavali za rôzne aktivity- za vedomosti, ktoré majú z jednotlivých vyučovacích predmetov , neskôr za  vzdelávacie aktivity k finančnej gramotnosti, za individuálnu a skupinovú prácu v projekte.

C/ Žiacke tímy si za peniaze kupovali papierové makety budov. Získané makety skladali a dotvárali podľa svojej fantázie.

D/ Príjmy a výdavky  zapisoval bankár do Tímovej karty, ktorá slúžila aj ako noviny a zapisovali sa tu všetky dôležité udalosti mestskej časti.

E/ Z vytvorených budov vznikali mestské časti. Budovy a iné príslušenstvá mestských častí lepili žiaci na Plán mesta, ktorý bol súčasťou projektu. Každý tím si budoval vlastnú mestskú časť.

F/ Po vybudovaní mestských častí sa všetky tímy sústredili na budovanie spoločného centra mesta. Najprv sme si metódou brainstromingu vytvorili názov mesta. Inšpirovali sme sa našou triedou, keďže sme štvrtáci, tak ŠTVRTÁKOVO. Pri výbere dominanty centra mesta nám pomohlo počasie. Fúkal silný vietor a žiakov napadlo, že by sa tu dobre darilo veterným elektrárňam. Preto sme do centra mesta umiestnili veterný mlyn s oddychovou časťou, rybníkom, lavičkami a malými domčekmi pre deti, ktoré sem prídu so svojimi rodinami.

G/ Rozpočet a účtovanie nám robilo trošku problém, ale popasovali sme sa aj stým a nakoniec sme vyhodnotili tím, ktorý najviac investoval, tím, ktorý zarobil najviac štvrťákov, ale aj tím, ktorý mal najmenej.

H/ Prezentácia nášho projektu Malá finančná akadémia. Prvými vzácnymi hosťami bolo vedenie našej základnej školy- pán riaditeľ, pani zástupkyňa a pán zástupca. Pozvali sme aj spolužiakov zo školského klubu a spolužiakov z iných ročníkov našej školy. Informáciu o projekte som uverejnila aj na webovej stránke našej školy a tiež na internetovej stránke mesta Dobšiná.

PS: Samozrejme tento projekt, ktorý sme ukončili, má aj svoje drobné chybičky- ale veď ho robili 9-10 ročné deti, je to ich práca a nebolo by vhodné z mojej strany opravovať budovy a meniť to, čo sami vymysleli. Počas troch týždňov pristupovali k práci na projekte veľmi zodpovedne, popri plnení si školských povinností sa snažili najlepšie ako vedeli a môžem zodpovedne prehlásiť, že som na nich hrdá. Aj touto cestou sa chcem poďakovať mojim žiakom- žiakom 4.B triedy na tunajšej základnej škole za úžasne odvedenú prácu, za splnenie všetkých aktivít, ktoré som si pre nich pripravila, za reprezentáciu triedy a školy, pretože vypracovaný projekt posielame na posúdenie aj do neziskovej organizácie EDULAB.

PaedDr. Štefánia Zahoranská, triedna učiteľka 4.B triedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »