Problematická spodná voda v Dobšinej

Mesto Dobšiná v spolupráci s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou – pobočka Rožňava a Podnikom služieb mesta Dobšiná mapuje a zakresľuje stav starej pôvodnej kanalizácie a zvodov dažďovej vody na území mesta Dobšiná. Dôvodom je vyskytujúci sa problém so spodnou vodou na niektorých miestach, kde do vybudovania nových vetiev kanalizácie nebol. Situáciu je potrebné dôkladne zmapovať a navrhnúť riešenia, ktoré by tento problém odstránili.

„Problém spodnej vody evidujeme na viacerých miestach v meste. Niekde sa už podarilo problém odstrániť no najväčší je na Troch ružiach, ktorý sa musí bezodkladne vyriešiť, keďže poškodzuje majetok občanov. Na problematiku kanalizácie a spodnej vody aj prostredníctvom rokovaní Mestského zastupiteľstva, často upozorňuje poslanec Radovan Žori, ktorý sa aktívne podieľa na hľadaní vhodných riešení. Som veľmi rád, že sme našli spoločnú reč s pánom Stanislavom Prcúchom, riaditeľom VVS Rožňava. Podnik VVS nám zapožičal monitorovacie zariadenie, pomocou ktorého zmapujeme stav starého zvodu dažďovej vody pod mestom. Je veľmi dôležité, aby sme vedeli, čo je potrebné opraviť, možné využiť, poprípade dobudovať v spolupráci s naším Podnikom služieb mesta Dobšiná. Aj touto cestou prosíme občanov, aby nám nahlásili svoje postrehy, ak evidujú takýto problém priamo na MsÚ v kancelárii č.1, kvôli vypracovaniu komplexného riešenia. “ Spresnil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák.

Nové kanalizačné vetvy sú hermeticky uzavreté, preto nie je možné, aby do nich vtekala spodná voda, preto si pravdepodobne hľadá iné cestičky a žiaľ spôsobuje nemalé problémy. Mesto Dobšiná po kompletnom zmapovaní situácie pristúpi ku komplexnému riešeniu odvodňovania postihnutých častí mesta. „VVS mapuje kanalizáciu na území nášho mesta s tým, že sa zdokumentuje jej reálny stav. Doteraz žiaľ podobnou dokumentáciou nedisponujeme a boríme sa s problémom úprav kanalizácie, ktoré neboli v minulosti zakreslené. Mapovanie začne po jednotlivých sektoroch mesta, na ktorom sa bude zúčastňovať okrem VVS aj poverený pracovník Mestského úradu a pracovníci Podniku služieb. V budúcnosti je potrebné prizvať odborníka, ktorý navrhne odvetrávanie kanalizačného potrubia, čím sa vyrieši problém hromadenia plynov a tým aj vznikajúci zápach na rôznych častiach mesta a v budovách, nakoľko ide o hermeticky uzavretý okruh.“ Dodal Milan Lukáč, konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná.

Sprac. Red. JK