Pripomenuli sme si 75. výročie Přerovskej tragédie

Mesiac od osláv konca druhej svetovej vojny sa v nedeľu 21. júna 2020 v priestoroch evanjelického chrámu Božieho v Dobšinej konali spomienkové služby Božie na pamiatku 75. výročia Přerovskej tragédie, ktorá poznačila dejiny nášho mesta. Služby Božie viedla Mgr. Karmen Želinská, konseniorka Gemerského seniorátu z Vyšnej Slanej, ktorej kázeň si môžete vypočuť TU a Mgr. Radovan Gdovin, evanjelický kňaz v Dobšinej. Za účasti širokej verejnosti, veriacich a predstaviteľov Mesta Dobšiná, ktorých zastupoval primátor mesta Ján Slovák, taktiež členov Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej v zastúpení predsedu, Tibora Harmathu sme si pripomenuli verejne toto smutné výročie, kedy v iste chvíli prevýšilo pôsobenie zla nad dobrom.

Pod pomenovaním Přerovská tragédia pozná túto smutnú udalosť väčšina z nás. Len vďaka niekoľko málo žijúcich pamätníkov mestečka Dobšiná a z informácií Múzea Komenského v Přerove, predovšetkým za zásluhy Dr. Františka Hýbla, sa postupne dostávali na verejnosť fakty o masovej vražde nevinných žien, detí a starcov, len preto, že uchovávali zvyklosti, no najmä materinskú reč, ktorá sa u nás označuje ako Buleenerčina, alebo tiež Topschrisch. Naši vysídlenci sa vracali železničným transportom späť na Slovensko z okolia Šluknova, kam ich v druhej polovici roku 1944 násilne evakuovala ustupujúca nemecká armáda.

Blízko Přerova vlak zastavil na železničnej predstanici, kde sa sústreďovali transporty, ktoré mali byť vypravené ďalej na Slovensko. Práve tu sa stretlo 267 obyvateľov Dobšinej,  Kežmarku,  Gelnice,  Mlynice a Janovej Lehoty s tými, ktorí ich pripravili o život. Na mieste zvanom Švédske šance, bolo v noci z 18. na 19. júna 1945, teda už v čase mieru podľa najnovších zistení zavraždených z celkového počtu až 112 Dobšinčanov. Na záver služieb Božích preto v Dobšinej zaznela aj nemecká vojenská pieseň „Ich hatt‘ einen Kameraden“. V roku 1995 obetiam na pôde miestneho hlavného cintorína postavil Karpatskonemecký spolok z Dobšinej pamätník, pri ktorom sa zavŕšila položením vencov pietna spomienka na 75. výročie najväčšej tragédie novodobých dejín nášho mesta.

Text & foto: Juraj Karika