Kultúra

Pripomenuli si víťazstvo nad fašizmom

Už po 68. krát si začiatkom mája aj v Dobšinej pripomíname ukončenie jednej z najtragickejších udalostí novodobých dejín – Druhej svetovej vojny, ktorá stála život 45-60 miliónov ľudí. Na spomienkovom akte kladenia vencov sa pri tejto príležitosti zišlo dnes 7. mája v Dobšinej niekoľko desiatok obyvateľov mesta a niekoľko priamych účastníkov Druhej svetovej vojny pod vedením predstaviteľov mesta Dobšiná a mestskej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

V úvode spomienkových osláv za tónov dychovej hudby, zástupca mesta, primátor Karol Horník (Smer-SD) a zástupkyňa Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Dobšinej Tatiana Kariková, zložili vence k pamätníku, pri ktorom držali stráž štyria členovia miestneho baníckeho združenia Bruderschaft. Po básni v podaní Márie Gazdíkovej, nasledovali oficiálne príhovory primátora Karola Horníka a predsedu MO SZPB v Dobšinej Františka Novotného. Celá slávnosť sa niesla v duchu spomienok na vojnové časy, ale aj upozornenia na dnešné hrozby, ktoré môžu vyústiť do podobných rozmerov.

Ako vo svojom príhovore povedal František Novotný: “Odovzdávajme štafetu uctievania si všetkých, ktorí neváhali položiť životy a zdravie, za šťastnú budúcnosť svojich detí. Nemali by sme preto zabúdať na hrdinské činy našich otcov a starých rodičov. Fašisti a najmä nemecký nacizmus využili a zneužili všetko pre dosiahnutie svojich cieľov, ktoré smerovali k nastoleniu svojej krutovlády nadčloveka, nadnároda, k popretiu hodnôt civilizácie. Využijem slová prezidenta  Ludvíka Svobodu: Nikdy nezabudnime ako ľahko sme slobodu stratili a ako ťažko a za cenu veľkého úsilia a veľkých obetí sme ju dobývali späť.“

{gallery}foto_kultura/fasizmus_2013{/gallery}

Foto: Redakcia MD