Aktuality

Primátor mesta Dobšiná, J. Slovák: Ako sme prešli ďalším rokom…

 

Vážení Dobšinčania, opäť prešiel veľmi rýchlo ďalší rok. Je potrebné zamyslieť sa aký bol, či úspešný, alebo ako sa povie – len prešiel. Každý rok je niečím výnimočný, niečím jedinečný, alebo skrátka sa v ňom udialo niečo, čo si zapamätáme. Rok 2017 hodnotím pre naše mesto ako úspešný. Samozrejme, všetci sme stále v očakávaní čo nové, lepšie sa udeje. Nie vždy všetko ide takou rýchlosťou, ako by sme si priali. Nie všetko sa dá zariadiť zo dňa na deň. Veľa vecí záleží od veľkého množstva okolností, z ktorých často veľkú časť nevieme ovplyvniť. Vo väčšine prípadov mesto nie je tým “zabrzdeným vagónom vo vlakovej súprave“. Osobne som rád, že sa nám darí záležitosti riešiť, aj keď nie tou spomínanou rýchlosťou, akou by sme chceli, no skutočnosti hovoria o tom, že napredujeme a robíme krok po kroku k lepšiemu. Rok 2017 sme avizovali ako rok výstavieb. Najviac očakávanými zmenami sú opravy našich mestských komunikácií a chodníkov.

Mrzí ma, že sme nestihli kompletne zrekonštruovať Novú ulicu, no odvod dažďovej vody sa ukázal ako väčší problém, ktorý bolo potrebné vyriešiť. Bolo by nezmyselné zrekonštruovať cestu a čakať, či to bude fungovať. Ku kvalitnej práci predsa potrebujeme mať akú-takú istotu, že to bude v poriadku, aj keď 100% istota nie je nikdy, čo každý určite chápe. Nová ulica bude s najväčšou pravdepodobnosťou zrekonštruovaná do konca leta 2018 a súčasťou týchto prác je aj vyrovnanie a spevnenie povrchu viacúčelového športoviska na sídlisku Rozkvet (klziska), čo je odpoveďou na otázku: „Kedy bude nové klzisko?“. Teší ma, že sa podarilo dať do poriadku aspoň Rybársku ulicu, ktorá je takou prvou lastovičkou a vzorom, že sa to dá, že sa na tom pracuje tak, aby bol výsledok kvalitný a k spokojnosti občanov. Samozrejme s komunikáciami sa bude pokračovať prioritne podľa možností. Celkový harmonogram predpokladaných rekonštrukčných prácach na všetkých uliciach v meste bude zverejnený.

V sociálnej oblasti sme tak isto pokročili a výstavba nízko štandardných nájomných bytov je v plnom prúde. Očakávali sme začiatok výstavby materskej školy, žiaľ stihli sme sa dopracovať len k verejnému obstarávaniu a reálne výstavba prebehne v roku 2018. Výstavba štandardných nájomných bytov pri futbalovom štadióne je v štádiu odovzdávania staveniska, ktoré je potrebné pripraviť tak, aby sa mohlo začať stavať. Niekoľko desaťročí sa na toto miesto zhromažďoval rôzny “materiál“, ja si to dovolím nazvať skládkou. Táto „činnosť“ nás samozrejme dobehla a je bezpredmetné hľadať vinníka, skrátka je to potrebné vypratať. Veľkým očakávaním je často spomínaný projekt Centrum zdravotnej starostlivosti, ktorý by zlepšil situáciu nie len v meste, ale aj v spádovej oblasti. Aj v tomto obore ostal nejaký ten „vagón“ zabrzdený na celý rok. Celá táto myšlienka prešla z VÚC pod Ministerstvo zdravotníctva SR a konečne sa začalo niečo hýbať, tak nám ostáva pevne veriť, že tento projekt sa stane realitou, keďže mesto je na to pripravené.

Ďalšou témou je Akčný plán okresu Rožňava. Tento by som z mojej strany nazval dosť veľkým sklamaním. Investovali sme do tohto plánu kopu práce, času a energie s vidinou, že pracujeme konečne na niečom čo má zmysel. Malo to byť apolitické, kopírujúce potreby nášho okresu. Dovolím si povedať, že vôbec to tak nefunguje, ako to bolo na začiatku propagované a realizácia akčných plánov je tiež nejaká “pribrzdená“. Je potrebné spomenúť, že je tomu tak vo všetkých okresoch, nie len u nás. Pevne verím, že sa to pohne a naplnia sa „vládne uznesenia“ na pomoc najmenej rozvinutým okresom, za čo stále „bojujeme“. Realizácia nadstavby základnej školy je príkladom toho, že ak sa bojuje, tak sa to dá. Mesto sa zapojilo aj do ďalších úspešných menších projektov ako napr. rozšírenie kamerového systému, občianske hliadky, či nákup kníh, úpravy vojnových hrobov, ale aj do revitalizácie parku SNP, kde vznikne detské dopravné ihrisko. V štádiu hodnotenia sú podané aj ďalšie projekty ako napr. Zníženie energetickej náročnosti budovy Kultúrneho domu, rekonštrukcia komunitného centra a radnice, ktorá nám zateká. Projekt na ďalšie rozširovanie kamerového systému, či projekt kompostérov. Veľkým pripravovaným projektom je zberný dvor s dotrieďovacou linkou, zbernými zastrešenými miestami, či už na Rozkvete, alebo na iných miestach v meste. Dôležité je, že prostredníctvom týchto projektov, ako aj projektov cez  Úrad práce vytvárame pracovné miesta a možnosti pracovať, v čom budeme pokračovať, keďže dať ľuďom možnosť práce je veľmi dôležité.

Nie stále sme úspešní a treba spomenúť aj neúspešné projekty, ktoré nám neboli schválené napr. Zníženie energetickej náročnosti budovy Mestskej polície, či likvidácia čiernych skládok. Pevne verím, že ešte bude možnosť uchádzať sa aj o neúspešné projekty. Minulý rok sa nám konečne podarilo pohnúť aj s parcelizáciou sídliska Rozkvet, ktorej súčasťou je rozdelenie pozemkov okolo obytných domov, ich prekvalifikovanie, rozšírenie parkovacích miest a samozrejme aj detské ihrisko, ktoré je v súčasnosti už vyrobené a je len otázkou, či sa namontuje cez zimu, alebo počkáme na jar.  Mestské obchodné spoločnosti napredujú. Prostredníctvom Mestských lesov Dobšiná s.r.o. sa podarilo odkúpiť budovu bývalého Donabytu, kde vznikne nová prevádzka v spolupráci z novou Dobschau s.r.o., ktorú mesto založilo a bude pod štatútom sociálneho podniku. Spoločnosť ML Dobšiná je prosperujúcou spoločnosťou a pravidelne investuje do strojového parku, či zveľaďovania existujúceho majetku. Podnik služieb mesta Dobšiná rozšíril svoju činnosť o pneuservis, ale aj o iné aktivity pre občanov mesta. PS Dobšiná má veľmi ťažkú úlohou starať sa o komunálne služby pre mesto, ktoré je potrebné zvládať. Práve tieto služby sú pre občanov viditeľné a jedny z najdôležitejších, či už je to odvoz odpadu, čistenie komunikácií, údržba cintorínov atď..

Dnes je občan náročný a práve tieto služby vníma veľmi kritickým okom. Netvrdím, že všetko funguje dokonale, no na odstránení nedostatkov sa stále pracuje, aj na základe občianskej kritiky a podnetov. Rok 2017 bol bohatý na športové, či kultúrne podujatia. Spomeniem Dobšinský kopec, Turične sviatky, 25. výročie vzniku obchodnej spoločnosti ML Dobšiná a mnohé iné usporiadané mestom, alebo mestom podporované, ktoré už majú “vo svete“ svoje meno a sú zárukou kvality. Samozrejme, rok 2018 nebude iný a tieto podujatia budú organizované, či podporované. Dobšinský kopec je opäť zaradený do prestížneho seriálu Majstrovstiev Európy. Na Dobšinú pripadá tento rok aj milá povinnosť usporiadať Olympiádu detí partnerských miest, na čo sa veľmi teším. Je veľmi dôležité dbať aj na športové, či kultúrne vyžitie našich občanov. Nie len práca, ale aj zaslúžený oddych a zábava patria ku kvalitnému životu. Novým rokom 2018 pokračujeme v práci, ktorú sme začali v predchádzajúcich rokoch. Pravidelným informovaním vás občanov dbáme, aby naša spolupráca bola otvorená a prehľadná, napriek tomu som sa stretol s názorom, že informovanosťou sa vyhovárame.

Tu mi znovu nedá použiť výrok: „Každý vidí to, čo chce vidieť!“  Na záver by som rád spomenul prípravu zmeny námestia v Dobšinej. O tejto možnosti zmeny budete v blízkej dobe oboznámení aj vizualizáciou a bude na vás ako rozhodnete, či do zmeny pôjdeme, alebo naše námestie ponecháme také ako je. Ja osobne som určite za zmenu. Vážení občania, obyvatelia mesta Dobšiná, ďakujem vám za doterajšiu spoluprácu a teším sa na ďalšiu, aby sme na konci roku 2018, ktorý je posledným rokom volebného obdobia bilancovali, že toto volebné obdobie bolo pre mesto úspešné a cesta, na ktorú mesto vykročilo, je cestou k ľahšiemu žitiu, lepšiemu spolunažívaniu a zvyšovaniu životnej úrovne.

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná, foto: FB – Fotodobsina.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »