Pred 105 rokmi Dobšiná ako prvá v okrese svietila elektrinou

Vôkol nás sú veci, ktoré berieme už ako samozrejmosti. Stretávame sa s nimi na uliciach, v práci, alebo v súkromí. Všednosti ako osvetlenie a telefón sa pre nás stali neodmysliteľnou súčasťou života. Pred vyše storočím ale bola situácia iná, než je dnes. Petrolejové osvetlenie a diaľková komunikácia iba listom, či telegrafom boli jedinou alternatívou vtedajšej doby. Bolo tomu tak i v Dobšinej. Zvrat nastal roku 1910, kedy vtedajšie Mestské zastupiteľstvo podpísalo dohodu so spoločnosťou Spojená elektrárenská továreň a strojáreň (Egyesült Villamossági és Gépgyár) o inštalácii osvetľovacích telies.

Celkovým nákladom 320 000 korún bolo elektrické osvetlenie dané do prevádzky o rok neskôr, 30. septembra 1911. Elektrický prúd vtedy dodávala novopostavená parná píla niže mesta, ktorú obsluhovalo 10 zamestnancov. Najskôr sa elektrina využívala iba pre účely verejného osvetlenia a o pár rokov bola dodávaná aj pre domácnosti a podniky. Za mnohých spomeňme banskú spoločnosť Coburg. Dobšiná tak mala ako prvé mesto v okrese elektrické osvetlenie s vlastnou rozvodnou sieťou.

Text a foto: Juraj Karika