Pre Dobšinú sme vybojovali ďalšiu nemalú dotáciu!

Vážení Dobšinčania, dnes 24.10.2018 pokračovalo ďalšie výjazdové  rokovanie v najmenej rozvinutých regiónoch Slovenska. Vláda SR zasadala v Rožňave a venovala sa priebežnej informácii o realizácii Akčného plánu nášho okresu. Súčasťou tohto rokovania bolo aj prerozdelenie ďalšieho regionálneho príspevku pre náš okres.  Mesto Dobšiná podalo žiadosť k tomuto prerozdeleniu vo výške 200 000,- €. Z tejto finančnej dotácie je plánované osadenie polo podzemných kontajnerov na komunálny a separovaný odpad na území mesta Dobšiná, ktorý zahŕňa sídlisko Rozkvet, ulice Budovateľská, Nová, Partizánska, Hronská, Dedičná, Zimná poprípade na ďalšom potrebnom mieste. Súčasťou riešenia takýmto spôsobom polo podzemných kontajnerov je aj teleskopický nakladač, ktorý týmito kontajnermi dokáže narábať.  Celé toto riešenie je súčasťou komplexného celku, kde je súčasťou aj pripravený projekt zberného dvora na  narábanie s odpadmi a separáciou, čo je v našom meste problémom a každoročne doplácame nie malou finančnou čiastkou v tomto odvetví. V tomto modernom riešení kontajnerov nie je možné ich svojvoľné premiestňovanie, keďže majú stabilné stanovisko a tak isto nie je možný prístup človeka do vnútra kontajneru čo znamená už žiadne vyhadzovanie smetí vandalmi či hrabanie sa v kontajneroch neprispôsobivými občanmi.

Napriek tomu, že náš domáci pán poslanec NR SR, Bc. Peter Pamula (SNS) a prednosta Okresného úradu, Ing. Ján Babič (SMER-SD) v návrhu na uznesenie pre mesto Dobšiná navrhli sumu len 35 000,-.€, čím nás zaradili do kategórie medzi okolité obce a radšej sa pán poslanec venoval prerozdeleniu financií pre organizácie pôsobiace v našom meste (čo je samozrejme chvályhodné a všetkým organizáciám dotáciu prajem, pretože viem, že ju všetci potrebujú na svoju činnosť k čomu pristupuje aj mesto zodpovedne každoročným prideľovaním mestských dotácií). Podľa akého kľúča pán poslanec vyberal , že ktorá organizácia bude podporená to už zodpovedať neviem, no určite by si zaslúžili všetky, ktoré fungujú a vykonávajú činnosť prospešnú pre mesto a jeho zviditeľňovanie. Pevne verím, že tieto financie neboli, len zneužité na predvolebnú kampaň, no názor nech si urobí každý sám.

Na stretnutí s pánom premiérom, Ing. Petrom Pellegrinim a pánmi ministrami som osobne vystúpil a objasnil našu požiadavku, tiež situáciu v našom meste a netajil som sklamanie nad tým ako „funguje“ v našom okrese prerozdelenie verejných financií,  či už terajšie, alebo prostredníctvom akčných plánov. Som veľmi rád, že som bol vypočutý a navrhovaná suma 35 000,- € nám bola navýšená na 135 000, – €. Z tejto sumy budeme vedieť osadiť polo podzemné kontajnery na celom území mesta a na teleskopický nakladač nájdeme iné financovanie. Toto je ďalší dôležitý krok v napredovaní Dobšinej, ktorý sa podaril napriek ďalším „hodeným polienkam pod nohy“. Aj touto cestou ďakujem pánovi premiérovi Pellegrinimu, pánovi ministrovi Kažimírovi  a celej vláde SR, za schválenú dotáciu, ako aj kolegovi, primátorovi mesta Rožňava, Pavlovi Burdigovi za podporu.

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná