Pravidelné skupinové aktivity Komunitného centra Dobšiná

Na stránkach Dobšinských novín a na internetovej stránke mesta ste sa už mali možnosť dočítať o činnosti Komunitného centra mesta Dobšiná. V priestoroch rodinného domu na ulici Zimnej č. 251 tri zamestnankyne mesta Dobšiná financované cez Národný projekt Podpora vybraných sociálnych služieb krízovej intervencie na komunitnej úrovni pracujú s cieľovou skupinou, pre ktorú organizujú pravidelné skupinové aktivity a komunitné aktivity. Od pondelka do štvrtku v dopoludňajších hodinách funguje predškolský klub pre deti z marginalizovaného prostredia.

Deti, ktoré nenavštevujú materskú školu pripravujú na nástup do škôlky, vedú ich k samostatnosti, učia ich základným hygienickým návykom, zručnostiam a deti sa tu adaptujú na nové prostredie, aby pri vstupe do školy boli plnohodnotne pripravené po všetkých stránkach tak, ako ich rovesníci. V popoludňajších hodinách pre deti a mládež navštevujúce Základnú školu pracovníčky Komunitného centra zabezpečujú pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie. Pri príprave na vyučovanie využívajú individuálny prístup ku klientom. Deti si v Komunitnom centre píšu domáce úlohy, precvičujú si čítanie, písanie, počty a venujú sa záujmovým aktivitám a ďalším zmysluplným činnostiam.

Dvakrát v týždni v popoludňajších hodinách funguje Klub matiek s deťmi, ktorý nadviazal na osvedčené činnosti OZ Detstva deťom. Mladí rodičia so svojimi deťmi sa tu aktívne zapájajú do pripravených záujmových a preventívnych akcií. Pracovníčky Komunitného centra učia mladé matky ako sa majú venovať svojim deťom formou rozvíjania výchovno-vzdelávacích činností. V priestoroch pripomínajúcich klasický byt s kuchynkou a príslušenstvom imitujúcim rodinné prostredie majú mladí rodičia možnosť si prakticky odskúšať starostlivosť o rodinu a domácnosť, vymeniť si svoje poznatky či skúsenosti a navzájom spolupracovať. Pri pripravovaných aktivitách Komunitného centra nechýba kreativita a asertívny prístup ku klientom. O priebehu našich činností Vás budeme pravidelne informovať a budeme radi keď nás v Komunitnom centre navštívite.

PhDr. Eva Mihóková