Aktuality

Praktiky mestských lesov odhalené!

 

Včerajšie mestské zastupiteľstvo bolo bohaté na najrôznejšie témy. Azda ale najväčšiu pozornosť si získal zamestnanec Mestských lesov s.r.o, ktorý prezentoval otvorene na verejnom zasadaní svoje skúsenosti z praktík najbohatšej mestskej spoločnosti v Dobšinej, ktoré ho pripravili o zamestnanie. Marek Laurinc si nedával servítku pred ústa a uviedol pritom, že jeho konanie ozrejmiť veci verejne pramení z dlhodobého nátlaku a ignorácie problémov zo strany svojho zamestnávateľa. Ako sám povedal:

 

„V snahe venovať všetky moje schopnosti, vedomosti a čas v prospech Mestských lesov, som dostal vypovedanie mojej zmluvy o dielo a zvlášť preto, že som sa slepo nepodriadil vedeniu spoločnosti. Za tieto moje činy som neustále šikanovaný zo strany vedenia spoločnosti a to najmä zo strany Ing. Kavečankyho a Ing. Škovránka, „dobšinčanov“. Povedal hneď v úvode Laurinc a vysvetlil aj všetky náležitosti.

 

Ďalej povedal, že mestský podnik ho navyše krivo obvinil z krádeže dreva, ktorá sa vyšetruje už tri mesiace. No podotkol aj to, že ani polícia nerozumie ako môže byť obviňovaný bez jediného priameho dôkazu. Podľa neho až po dvoch mesiacoch  bola na jeho úseku vykonaná kontrola, ktorá zistila, že žiadne drevo nechýba. „Najviac ma mrzí, že za posledných 6 rokov som bol dvakrát krivo obvinený z krádeží dreva, čo ma núti podať trestné oznámenie na spoločnosť a konateľa spoločnosti a to za ochranu osobnosti a poškodzovanie dobrého mena.“ Spresnil pán Laurinc a dodal.

 

„Odkedy prišiel vedúci Ing. Kavečanky a som si povedal pár názorov, tak začali byť zápisy a možno niekto z vás zdravotnú kartu nemá ako ja mám zápisy.“ Prítomná konateľka Mestských lesov Ing. Vlasta Ruppová sa snažila postupy firmy obhájiť, no Laurinc poukazoval najmä na fakt, že výpočty firmy sú mylné a účelové. Zdokladoval to tým, že podľa výpočtov spoločnosti mal mať kus javoru 2,5 kubíka, pritom reálne mal len 0,90 kubíka. Tam vraj treba hľadať príčinu chýbajúcej drevnej hmoty a nie v krádeži, z ktorej ho krivo obvinili.

 

Do diskusie sa zapojil aj pán Málik, ktorý ako zamestnanec taktiež povedal o svojich skúsenostiach. Celé necenzurované video, kde bezradným občanom odpovedá zaskočená konateľka Mestských lesov Ing. Vlasta Ruppová  a podráždený primátor mesta Karol Horník (Smer-SD) si môžete pozrieť pod článkom. Slová, ktoré budete vo videu počuť sú tvrdé a šokujúce. Presvedčili však celé mestské zastupiteľstvo o nesprávnosti konania Mestských lesov, čo poslanci dali na podnet poslanca Jána Slováka (nezávislý) najavo jednohlasným odsúhlasením uznesenia, ktoré poslanec Slovák pripravil.

 

Poslanec Slovák povedal „Na základe podnetu a sťažností občanov mesta Dobšiná, skupina poslancov interným šetrením zistila, že vypovedanie zmluvy o dielo je neopodstatnené. Vypovedanie tejto zmluvy považujeme za výsledok šikany voči osobe pána Laurinca a aktu pomsty pracovníka Mestských lesov pána Kavečankyho, nakoľko sa v meste Dobšiná verejne rozpráva o jeho praktikách, z čoho sú občania maximálne pobúrení.“ Uznesenie znie, že mestské zastupiteľstvo ukladá valnému zhromaždeniu Mestských lesov zrušiť vypovedanie zmluvy o dielo pána Laurinca s termínom do 28. Septembra 2012.

 

Iba pri tomto opatrení ale nezostalo. Poslanec Slovák taktiež inicioval možnosť trestnoprávnej zodpovednosti tých, ktorí pochybili. Požiadavku adresoval konateľke Ing. Vlaste Ruppovej, od ktorej očakáva písomné vyjadrenie. „Taktiež na základe podnetu občanov mesta ako aj zamestnancov spoločnosti Mestské lesy Dobšiná, vzniklo podozrenie z páchania trestnej činnosti zamestnanca Mestských lesov Ing. Kavečankyho. A to vytváranie čiernych fondov, neoprávnená samovýroba dreva, neekonomická údržba lesných ciest, neúmerný rozsah sprístupňovania lesných porastov buldozérom, čo vedie k zvyšovaniu pôdnej erózie. Vyzývam konateľku spoločnosti Mestské lesy Dobšiná Ing. Vlastu Ruppovú, aby bezodkladne podala podnet orgánom činným v trestnom konaní na zamestnanca Mestských lesov, Ing. Kavečankyho.“ Či konateľka Ing. Ruppová výzvu uposlúchne uvidíme v najbližšom období. Faktom zostáva, že prezentované skúsenosti z praktík Mestských lesov, ktoré sú uvedené v neupravovanom videu, vyvolávajú nespočetne mnoho otáznikov.

 

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} b6-gKbUGP-0 {/youtube}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »