Pozvánka na otvorenie areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni

Mesto Dobšiná vás srdečne pozýva na otvorenie areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni spojené s prechodom lyžiarskych bežeckých tratí, ktoré sa uskutoční v nedeľu 13. januára 2019 o 13:00 hod. v krásnej prírode Slovenského raja.

Lyžovanie v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni má svoje historické korene, ktoré siahajú minimálne do minulého storočia. Prvé lyžiarske stopy, ktoré naši predkovia zanechali v tunajšom snehu boli spojené so starostlivosťou o zver, poľovníctvom, neskôr so vznikom turistických aktivít, ktoré odtiaľ začínali svoje prechody do okolitej zimnej prírody. Známy je aj počin MVDr. Ladislava Husára a Júliusa Končeka v 60-tych rokoch 20. storočia, ktorí pretavili svoj „bláznivý nápad“ do reálnej podoby výstavby skokanského mostíka v Ľadovej. Významné oživenie cestovného ruchu bolo spojené taktiež s výstavbou a prevádzkovaním malého lyžiarskeho vleku, ktorý  svojou náročnosťou síce nedosahoval parametre veľkých lyžiarskych stredísk, no napriek tomu si získal veľkú klientelu najmä u našich južných susedov. Asi posledným a svojou kvalitou aj najdôležitejším míľnikom bola snaha výstavby bežeckého areálu v D. Ľ. Jaskyni, ktorá bola pretavená do vybudovania bežeckých tratí, ktoré spĺňali parametre republikových súťaží. V 90. rokoch minulého storočia za pomoci Lyžiarskeho klubu Vodných elektrární Dobšiná a mesta Dobšiná a s podporou niekoľkých desiatok zanietených ľudí a firiem, za ktorých je hodno spomenúť aspoň dvoch, Mgr. Jána Garana a Jána Lukáča. V tomto areáli postupne vznikali  schválené trate dobudované o premostenia, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci M-SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovania ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory.  Vďaka zanietenosti rodiny Štefana Oravca sa tu konali dokonca aj biatlonové preteky, žiaľ dnes už len konali… Postupne dochádzalo v Dobšinej k úbytku reprezentantov v bežeckom lyžovaní a to bol aj zlom k ukončeniu ďalších aktivít v oblasti úprav bežeckých tratí. To bola krátka genéza, ktorá sa týkala rozvoja lyžovania v tejto lokalite, ktorá sa svojimi zimnými podmienkami môže rovnať aj vyššie položeným strediskám, ako je Štrbské Pleso.

Vďaka novej iniciatíve spoločnosti Mestské lesy Dobšiná, ktorá už od roku 2017 začala pripravovať kroky spojené so znovu obnovou bežeckého lyžovania v Ľadovej sa postupne podarilo dostať túto myšlienku znova do pozornosti významných inštitúcií spojených s rozvojom cestovného ruchu na Slovensku. Zakúpením potrebnej techniky a skúšobnou prevádzkou na konci predošlej zimy bolo rozhodnuté o ďalšom smerovaní týchto aktivít podporených samotným mestom Dobšiná, ktoré sa aktívne zapojilo do prípravy prvého projektu obnovy.

Areál sa darí revitalizovať vďaka projektu „Obnova areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni“, ktorý je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita a vďaka Mestským lesom Dobšiná, spol. s.r.o.. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších tratí tak, že každá z nich využíva jeho určitú časť. Najdlhšou traťou je 4.5 km trať / okruh. Kratšími sú 2.4, 2.8 a 3.5 km trate / okruhy.

V priestore štartu / cieľa tratí je návštevníkom k dispozícii premostenie či altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.

Pridanou hodnotou areálu bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode Slovenského raja. Lyžiarske bežecké trate v Dobšinskej ľadovej Jaskyni využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívu vrchu Duča v bezprostrednej blízkosti vstupu do svetoznámej  Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je  zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Areál je situovaný priamo v pásme Národného parku Slovenský raj v blízkosti ďalších Národných prírodných rezervácií ako Stratená, Hnilecká jelšina, Prírodná rezervácia Ostrá skala alebo Národná prírodná pamiatka  Stratenská jaskyňa.

Cieľom obnovenia areálu sa rozšíri ponuka poznávacieho a rekreačného cestovného ruchu prostredníctvom zážitkového turizmu a športu v zimnej turistickej sezóne. Skvalitnia sa možnosti športového vyžitia návštevníkov rôznych vekových kategórií, ktorí  majú vôľu športovať.

Marcel Kollárik (Mestské lesy Dobšiná, spol. s.r.o.), Ing. Terézia Tkáčová (Mesto Dobšiná)

Informácie:

Mesto Dobšiná, SNP 554, 049 25 Dobšiná, tel.: 058/7941 320, e-mail: dobsina@dobsina.sk, web: www.dobsina.sk

Turistické informačné centrum Dobšiná, Námestie baníkov 384, 049 25 Dobšiná, tel.: 058/7941 154, 0918615189, e-mail: tic@dobsina.sk, web: http://turista.dobsina.sk, www.facebook.com/TicDobsina