Kultúra

Pozvánka na krst knihy a podpisovú akciu

{jcomments off}Števa Opremčáková, rodáčka z Dobšinej a autorka úspešného autobiografického románu V Írsku prší inak zavíta aj do svojho rodného mesta. Udeje sa tak pri príležitosti krstu jej novej knihy s názvom Planisko. Krst samotný sa uskutoční dňa 25. mája od 15.-tej hodiny v mestskom kultúrnom stredisku pri príležitosti stého výročia Duschekovho ústavu. Dňa 26. mája (v sobotu) sa v penzióne Calisto uskutoční od 12-nástej hodiny podpisová akcia autorky. Pre nedočkavcom máme dobrú správu, že knihu Planisko si môžete kúpiť v predpredaji už teraz priamo v penzióne Calisto na Zimnej ulici č. 121. za cenu 8 eur.

Ako sa dozvedáme z tlačovej správy, po tom, čo sa na knižný trh Števa Opremčáková mimoriadne úspešne uviedla knihu s titulom V Írsku prší inak, prichádza s mrazivým príbehom osirelého dievčaťa. Čitateľovi sa jej nežičlivý údel môže zdať bezútešný, ale duchaplný nadhľad, s akým ho prekonáva, sa vyznačuje osviežujúcou živosťou.

Dievčatko, ktoré v útlom veku osirelo, bolo dané na adopciu a ako neplatná minca sa vrátila ku svojim starým rodičom. Odmietané malomestskou spoločnosťou sa dozvedá, že je Židovka. Na vlastnej koži skúsi, že inakosť každého druhu človeka nekompromisne vytlačí na okraj spoločnosti. V takej skľučujúcej opustenosti je najjednoduchšie odovzdať sa vôli osudu. Žofia Kornfeldová však nie.

Bola tým najúbohejším stvorením na svete, ale nikdy sa necítila nešťastná ani naštvaná. Vo svojom spôsobe zmýšľania vidí svet, kde niet komu sa zavďačiť, kde nie je obeťou rodičovských inštinktov a neexistuje láskyplné slovo „my“, iba bezútešné „ja“, ako slobodný vesmír plný nekonečných možností. Ako si Žofka pomeria sily so svetom, o tom rozpráva vrúcne a úprimne dej knihy.Čím je ale táto kniha pre dobšinčanov o to viac zaujímavejšia? Jej dej je situovaný práve do Dobšinej a reálne postavy možno spoznáte.

AKTUALIZÁCIA: Z dôvodu poukázania na zasahovanie diskusie do práva na ochranu súkromia neverejnej osoby, pridávanie komentárov k článku pozastavujeme. Ďakujeme za pochopenie.

{KomentoDisable}