Kultúra

Poznávací zájazd do Osvienčimu a Vieličky

 

Na začiatku posledného októbrového týždňa usporiadal Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OV SZPB) v Rožňave poznávací zájazd do koncentračného tábora Osvienčim – Auschwitz a Krakovskej soľnej bane Vielička. Zájazdu sa zúčastnilo 33 účastníkov z Rožňavského okresu, z toho ôsmi členovia MO SZPB z Dobšinej. V sprievode akreditovaných sprievodcov sa počas dvoch hodín zoznámili s temnou stránkou celosvetových dejín, kde len v tomto vyhladzovacom tábore našlo smrť podľa historikov až 1,1 mil. ľudí. Koncentračný tábor v Osvienčime je mementom aj pre dnešok, aby sa nikdy podobné hrôzy nezopakovali.

Nasledovala prehliadka soľnej bane Vielička, ktorá patrí medzi najstaršie na svete. Baňa je hlboká 327 m, dlhá približne 300 km a má deväť podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa (v troch podlažiach). Nachádzajú sa tu sochy od baníkov, ale aj súčasných umelcov a dominantou je veľká soľná sieň a kaplnka, ktorá je využívaná na rôzne oslavy a svadby. Okrem toho nájdeme v turistickej aj podzemné jazero a expozíciu dejín soľného baníctva. Priestory sa používajú aj ako rehabilitačné a wellness stredisko. Ročne baňu vo Vieličke navštívi viac ako milión turistov.

Text a foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »