Posledný priamy účastník bojov v druhej svetovej vojne z Dobšinej oslávil životné jubileum

Iba nedávno sme si pripomenuli 71. výročie konca druhej svetovej vojny. Udalosti, ktoré so sebou priniesli vojnové časy nám už dokáže sprostredkovať čoraz menej pamätníkov, či priamych účastníkov bojov.  V meste Dobšiná eviduje základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) iba jediného priameho účastníka bojov z druhej svetovej vojny, ktorého sme navštívili pri príležitosti jeho životného jubilea. Pán Gejza Ivan (90), žije so svojou rodinou na Novej ulici. Narodil sa 16. mája 1926 v Dobšinej a celý život prežil vo svojom rodnom meste, kde svojou prácou v rôznych profesiách prispieval k jeho rozvoju.

Jeho mladosť však bola úplne iná akú poznajú dnešní tínedžeri. Počas vojny, keď mal sotva 19 rokov sa pridal do partizánskej skupiny Jánošík, s ktorou  sa dostal v čase SNP do Žiliny, Martina, či Vrútok. Veliteľ skupiny, do ktorej pán Ivan patril sa volal Rjavikin, ktorý bol čestný, no vyžadoval dodržiavanie prísnej disciplíny od partizánov.  „Bojovali sme všade kde sme museli, osobne som bol aj v prvej línii, padlo tam mnoho kamarátov. Z bojov som si odniesol zranenie ruky, no ešte horším bolo zranenie hlavy.“ Povedal pán Ivan, ktorý sa pri spomienkach na vojnové časy neubránil slzám.

V roku 1975 dostal pán Ivan za svoju službu vlasti v odboji striebornú medailu a pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania, uznanie ústrednej rady SZPB. Práve v deň našej návštevy, ho navštívil aj predseda ZO SZPB v Dobšinej, František Novotnný, ktorý mu predal vyznamenanie pri príležitosti jeho životného jubilea od oblastnej organizácie, ktorej členom je už od roku 1979. Pán Ivan sa teší dobrému zdraviu a my mu želáme ešte veľa pekných rokov v kruhu svojich najbližších.

Text & foto: Juraj Karika