Kultúra

Posledné tvorivé dielne v školskom roku

 

Vo štvrtok 18.júna 2015 sa konali posledné tvorivé dielne v tomto školskom roku. Vybrali sme si náročnú techniku PLSTENIE. Deti ju však bez problémov zvládli a vyrobili si veľmi pekné výrobky. Plstenie je najstaršia textilná technológia akú ľudstvo pozná, podľa archeológov je staršia ako tkanie. Prvé plstene výrobky sa vyrábali pred 6 tis. rokmi.

Poznáme dva spôsoby plstenia, a to za sucha, ktoré sa robí pomocou plstiacej ihly a plstenie za mokra, kedy sa plsť tvaruje do požadovaného tvaru pomocou teplej mydlovej vody. Na tvorivých dielňach sme si ukázali obidve techniky. Mokrým plstením sme si vyrobili rôzne tvary, kvietky, motýle. Splstený výrobok sa môže použiť ako doplnok – brošňa, ozdoba do vlasov alebo sa môže ďalej dotvoriť ako súčasť kabelky, klobúčika a pod.

CVČ a ZUŠ Dobšiná, pripravovali pre všetkých obyvateľov mesta každý mesiac tvorivé dielne, ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a tešíme sa na vás v septembri s novými inšpiráciami.

Ing. Mária Rybárová, riaditeľka CVČ Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »