Poslanci zmietli zo stola preplatenie dovolenky bývalému primátorovi

V decembri 2011 zarezonovala v celoslovenských médiách (napríklad tu) informácia o tom, že vtedajší primátor mesta Dobšiná a stále súčasný poslanec Košického samosprávneho kraja (KSK) Karol Horník (Smer-SD), si vtedy nechal Mestským zastupiteľstvom preplatiť 11 dní nevyčerpanej dovolenky, ešte z roku 2010. Toto jednanie pritom nie je bežne zaužívaným javom, no aj napriek tomu, mu vtedajšie Mestské zastupiteľstvo mesta Dobšiná priznalo preplatenie nevyčerpanej dovolenky, čo predstavovalo neočakávane vyše 800 eurovú položku z mestského rozpočtu. Vtedajší primátor bol ale Mestskou radou upozornený na skutočnosť, že mesto je v režime šetrenia a bolo mu odporučené, aby si v budúcnosti starú dovolenku nenechával.

Po vyše štyroch rokoch sa ale situácia zopakovala. Na pôde včerajšieho Mestského zastupiteľstva sa totiž preberala žiadosť bývalého primátora mesta Dobšiná Karola Horníka, ktorý žiadal Mestské zastupiteľstvo o preplatenie deviatich dní nevyčerpanej dovolenky z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti. Priblížme, že hodnota deviatich dní preplatenia dovolenky, o čo bývalý primátor požiadal, je znovu okolo 800 eur. Ako predniesol súčasný primátor mesta Dobšiná Ján Slovák (nezávislý): „Ako dôvod nečerpania dovolenky uvádza bývalý primátor plnenie naliehavých pracovných úloh spojených hlavne s vybavovaním nenávratného finančného príspevku na výstavbu ČOV a kanalizácie.“

Po prednesení žiadosti sa slova ujala zástupkyňa primátora mesta Dobšiná PaedDr. Anna Klausmanová (Smer-SD) a poslanec Jozef Gorej (nezávislý), ktorí sú členmi Mestskej rady. Obaja zhodne odporučili, aj napriek výhradám schválenie podanej žiadosti. Poslanci ale nekompromisne v hlasovaní zmietli žiadosť bývalého primátora Horníka zo stola svojim hlasovaním, kde za nevyplatenie dovolenky hlasovali ôsmi a za vyplatenie náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku hlasovali iba poslanci Klausmanová a Gorej. Hlasovania sa zdržal poslanec Juraj Floch (nezávislý). Celý priebeh k tomuto bodu rokovania vám prinášame vo forme videa pod príspevkom.

Foto & video: Redakcia MD