Pomáha miestnym Rómska občianska hliadka?

Rómska občianska hliadka pôsobí na území mesta Dobšiná už niekoľko rokov. Ich prácu si pochvaľujú aj obyvatelia mesta, no v poslednom období sa stali jej členovia nenahraditeľnými v miestnej Základne škole Eugena Ruffínyiho.

Preto sme sa dnes vybrali v ich spoločnosti do budovy školy, kde sme s nimi strávili celý dozor počas veľkej prestávky. V toto obdobie sa starší žiaci prechádzajú na nádvorí, a nižšie ročníky v zabezpečenom priestore pred budovou školy.  Ako nám povedali sami členovia hliadky v rozhovore:

„Najviac dohliadame na poriadok a aby nedochádzalo ku konfliktom. Tiež sa na ne snažíme vplývať v zmysle, aby dbali na dochádzku, aby do školy chodili. Odkedy sme začali dohliadať na základnej škole, tak sa tá dochádzka aj trochu polepšila. Sami učitelia hovoria, že sú radi, keď dohliadame na deti. V zime sme chodili na školu aj ráno od 07:30, keďže vtedy je ešte tma, prípadne šero. Zostávali sme tu do začatia vyučovania a následne sme išli do ulíc mesta. Vrátili sme sa sem na veľkú prestávku a tiež sme sa vracali, keď sa vyučovanie končilo prvákom.“  V jeden deň počas zimného obdobia sa okrem dohliadania na poriadok v meste členovia hliadky na škole objavovali až trikrát.

Táto práca so sebou prináša aj osobné zaangažovanie a neraz sú svedkami pozitívnych, ale aj negatívnych skutočností. Ako na nich vplývajú nám taktiež prezradili.: „Aj keď sa to nezdá, je to dosť náročná práca. Je tam hlavne určitá dávka zodpovednosti. Robíme ju ale radi a hlavne vtedy, keď vidíme jej pozitívne výsledky. Keď človek vidí, že je všetko v poriadku, tak z toho máme dobrý pocit. Keď sú problémy, tak neraz sa to aj nás osobne dotýka a zamrzí to.“ Povedali pre náš portál členovia Rómskej občianskej hliadky Holmok a Červenák.

Na pôsobenie hliadky sme sa spýtali aj náčelníka Mestskej polície v Dobšinej Michala Gergoša. „Rómsku hliadku zaraďujeme v rámci preventívno-výchovnej činnosti mesta, pretože do toho spadá aj kamerový systém, taktiež naše prednášky a všetko pôsobí spoločne v tejto oblasti, ale aj sociálnej oblasti. V októbri roku 2009 sme vybrali najprv šiestich ľudí, ktorí začali činnosť. Vyberali sme na základe toho, aby neboli trestaní, aby mali istú povesť v rámci bydliska. Riešili sme to formou aktivačných prác, aby to nezaťažilo mestský rozpočet a odpracúvajú 20 hodín týždenne.“ Povedal nám náčelník mestskej polície, pričom poukážme na fakt, že dodnes mesto nijako nie je zaťažené výdavkami na činnosť hliadky, keďže funguje na základe aktivačnej činnosti, ktorú financuje ÚPSVaR.

„Dohľad na škole začal vtedy preto, lebo v jej blízkosti, bola neprispôsobivá rodina. Ľudia museli na svoje deti čakať, často deťom neprispôsobiví doslovne vytrhávali desiaty z rúk a obavy obyvateľov boli oprávnené.  Tak sme to riešili aj Rómskou hliadkou, ktorá sa osvedčila. Tiež ale sa osvedčila pri iných javoch, ako utekanie žiakov zo školy, fajčenie a podobne. Samotné riaditeľstvo školy nás následne požiadalo, či by sme nevedeli vypomôcť aj v rámci veľkých prestávok.

Na základe tejto žiadosti je dodnes tento dohľad. Hliadku zvyknú volať aj do osobitnej školy, kde im tiež pomáhajú zvládnuť problémy. Stáva sa tiež, že ich využijú aj na zdravotnom stredisku, kde cez členov hliadky vyzývajú k potrebným očkovaniam, ak zlyhajú iné prostriedky. Momentálne má Rómska občianska hliadka osem členov a sú to občania, ktorých sme požiadali. Je to vlastne taká občianska iniciatíva v prospech ľudí .“ Dokončil pre náš portál Michal Gergoš. Aj keď členovia Rómskej hliadky nemajú postavenie verejného činiteľa, ich práca v Dobšinej podľa mnohých má svoj zmysel a neraz zabránili a zabraňujú páchaniu trestnej činnosti.

{gallery}foto_aktuality/romska_hliadka{/gallery}

Foto: Redakcia MD