Kultúra

Poľovnícke združenie Čuntava Dobšiná informuje o svojej činnosti

 

Členovia PZ Čuntava Dobšiná sú oprávnene na svoju prácu hrdí a zároveň aj presvedčení, že tento koníček má svoj zmysel a je nesporným prínosom pre krajinu, naše mesto a okolie. Snahou PZ je do budúcnosti ešte zaktivizovať svoje konanie v prospech voľne žijúcej zveri a zlepšovaniu prostredia v ktorom žije nielen zver, ale tiež aj my všetci. Činnosť je v prvom rade zameraná na starostlivosť o zver nachádzajúcu sa v revíri. Preto jednou zo základných úloh PZ je zabezpečenie dostatočného množstva kvalitného krmiva pre zver v čase núdze, aby táto netrpela hladom, čo by sa mohlo prejaviť nadmerným úbytkom.

Na kŕmenie v zimných mesiacoch bolo pripravených: 7 ton kukurice + 1 tona ovsa a kukurice z predošlého roka, 67 balíkov senáže, 20 ton siláže a do solísk sa rozviezlo 700 kg soli + krmivo, ktoré rozvážajú naši členovia z vlastných zdrojov. Takto sa zabezpečuje naplnenie krmelcov a násypcov kvalitným krmivom a napĺňanie solísk soľou. Okrem toho každoročne sú organizované brigády na úpravu, vyčistenie a opravu poľovníckych zariadení, ktorými sú násypce, krmelce, senníky a posedy. Členovia PZ okrem iného zabezpečujú tlmenie škodnej zveri, vakcináciu líšok proti besnote, odstrel líšok na monitoring, odstrel diviakov na monitoring proti klasickému moru ošípaných. K popularizácii poľovníctva a vzťahu k prírode PZ robí osvetu aj pre deti a mládež a takisto aj náš diviačí oplôtok, kde chováme 3 kusy diviakov. Tento oplôtok sa využíva aj v rámci okresu pri usporiadaní skúšok duričov.

PZ Čuntava Dobšiná sa zapája i do kultúrneho života mesta. Každoročne organizuje tradičný poľovnícky ples, o ktorý je veľký záujem. V tomto roku  sa uskutočnil už 31. ročník plesu Dobšinkých poľovníkov. K spokojnosti účastníkov plesu, ktorí vyslovili pochvalu k muzike, podávanému jedlu a aj celému priebehu Poľovníckeho plesu. Je to výzva k príprave 32. ročníka. Za prípravu plesu patrí všetkým zúčastneným veľké ďakujem. Ďalšou kultúrnou akciou, na ktorej sa PZ zúčastňuje sú Turičné sviatky mesta Dobšiná, na ktorých prezentuje svoje úlovky a zhody svojej parohatej zveri.

V oblasti kynológie má PZ v súčasnosti dostatočný počet poľovne upotrebiteľných psov. Naše psy nás prezentujú aj mimo náš okres na rôznych skúškach a výstavách a sme na ne právom hrdí. Robia dobré meno nášmu PZ ale aj mestu Dobšiná. Chcem sa poďakovať kolegom poľovníkom za to, že sme dokázali spoločnými silami udržať naše PZ na dobrej úrovni v prospech nás všetkých, ale najviac v prospech našej zveri v poľovnom revíri Čuntava Dobšiná. Poďakovanie patrí p. primátorovi a aj poslancom mesta Dobšiná, Mestským lesom Dobšiná, Agrodrevu Dobšiná, Žrebčínu v Dobšinej, SPZ a SPK, Slovenskej polícii v Dobšinej a aj všetkým nemenovaným, ktorí ste prispeli svojou troškou k dobrému chodu PZ. Lesu a lovu zdar!

Kultúrna  referentka PZ S. Horváthová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »