Krimi

Polícia vyzýva účastníkov premávky

 

Vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúce nepriaznivé počasie, ktoré podstatným spôsobom ovplyvňuje zjazdnosť našich ciest žiada Krajské riaditeľstvo policajného zboru SR opätovne pripomenúť účastníkom cestnej premávky tie najpodstatnejšie povinnosti vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke, ktoré je nevyhnutné v zimnom období dodržiavať. Podľa dostupných materiálov sú to:

 

Povinnosť účastníka cestnej premávky správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam.

 

„Táto povinnosť sa vzťahuje nie len na vodičov, ale  na všetkých účastníkov cestnej premávky, teda aj chodcov, cyklistov a pod. Povinnosť vodiča venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke, povinnosť vodiča rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.“ Spresnil hovorca krajského riaditeľstva PZ.  

 

V zmysle tohto ustanovenia by mali vodiči prispôsobiť svoju rýchlosť, okrem iného, aj na stav a povahu vozovky. Bez ohľadu na to, ako si svoje povinnosti plnia osoby zodpovedné za zabezpečenie zjazdnosti ciest, sú vodiči povinný vždy pri svojej jazde vziať do úvahy to, v akom stave je povrch vozovky a tomu prispôsobiť aj rýchlosť vozidla.

 

Povinnosť vodiča za vozidlom idúcim pred ním dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo, ak vodič vozidla jazdiaceho pred ním zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví.

 

„Táto povinnosť úzko súvisí s predchádzajúcou povinnosťou. Vodič by si mal uvedomiť, že na neupravenom, zasneženom alebo zľadovatelom  povrchu sa predlžuje brzdná dráha, preto by mal okrem prispôsobenia rýchlosti, dodržiavať bezpečnú vzdialenosť za vozidlom idúcim pred ním. Povinnosť vodiča dodržiavať za vozidlom idúcim pred ním takú vzdialenosť, aby sa predchádzajúce vozidlo mohlo pred neho bezpečne zaradiť.“ Dodal hovorca Szabó

 

V súvislosti s nepriaznivým počasím, častým snežením a pretrvávajúcim vetrom by sme chceli zároveň upozorniť všetkých vodičov, aby nezabudli, že pre zvýšenie svojej bezpečnosti, musia byť dostatočne viditeľní pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

 

„Preto chceme vyzvať všetkých vodičov motorových vozidiel, ktoré sú vybavené dennými prevádzkovými svietidlami, aby si uvedomili, že denné prevádzkové svietidlá sa môžu využívať namiesto stretávacích svetlometov len za nezníženej viditeľnosti. Pokiaľ  v dennej dobe je zamračené, sneží, fúka silný vietor, ktorý víri už napadaný sneh, vodiči nesmú používať denné prevádzkové svietidlá. Pokiaľ totiž vozidlo počas snehovej metelice má rozsvietené len denné prevádzkové svietidlá, nesvietia mu zadné obrysové svietidlá, stáva sa pre vodičov jazdiacich za ním ťažko viditeľným. „  Povedal hovorca KR PZ Alexander Szabó a dodal.

 

„Taktiež pre chodcov pri prechádzaní cez cestu  za zníženej viditeľnosti môže byť takéto vozidlo ťažšie rozpoznateľné. Preto je potrebné dbať na svoju bezpečnosť aj za zhoršených poveternostných podmienok a nezabúdať na osvetlenie vozidla. V prípade zhoršenej viditeľnosti spôsobenej hmlou, snežením, alebo dažďom je možné používať aj predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly.“ Informoval nás hovorca KR PZ v Košiciach a ďakujeme mu za rozhovor.


Ilustračné foto: Ministerstvo vnútra SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »