Krimi

Polícia upozorňuje na počítačový vírus

 

Krajské riaditeľstvo policajného zboru SR v Košiciach upozorňuje verejnosť prostredníctvom aj našej redakcie na škodlivý vírus, ktorý sa šíri internetom a infikuje počítače. Užívateľa upozorní, že jeho počítač bol zablokovaný Policajným zborom Slovenskej republiky a žiada zaplatenie pokuty.

 

„Vo viacerých krajinách a v poslednom období aj na Slovensku sa prostredníctvom internetu šíri trojský kôň (kód ransomware), ktorý napáda počítače. Po aktivácii upozorní užívateľa, že jeho počítač zablokovala polícia. Údajne z dôvodu porušenia autorských práv, šírenia detskej pornografie, šírenia spamu a podobne. Súčasťou je aj požiadavka na zaplatenie pokuty.“ Povedal pre náš portál hovorca KR PZ Košice kpt. Mgr. Michal Slivka a pridávame fotografiu uvedenú nižšie správania sa trójskeho koňa.

 

Polícia oznamuje verejnosti, že takýmto spôsobom v žiadnom prípade nekoná. Ide o neoprávnené podvodné vylákanie finančných prostriedkov. Polícia upozorňuje verejnosť, aby na podobné výzvy nereagovala a takéto oznámenia ignorovala. „Odporúčame všetkým užívateľom vykonať antivírusovú kontrolu a inštaláciu posledných bezpečnostných záplat jednotlivých softwarových antivírusových aplikácií.“ Dodal na záver pre náš portál krajský hovorca polície.

 

Za posledné roky sa miera útokov škodlivého kódu vo forme trójskych koní a vírusov znásobila. Ako uvádza dominantný výrobca najpopulárnejšej platformy Windows, častým prejavom napadnutia počítača vírusom je výrazné zníženie jeho výkonu. Pokles výkonu však môže byť zapríčinený aj inými dôvodmi, napríklad potrebou defragmentácie pevného disku, potrebou väčšej pamäte, (RAM) alebo prítomnosťou programov typu spyware, alebo adware. 

 

Niektoré vírusy môže spôsobiť poškodenie systémualebo niektorých programov. Výsledkom poškodenia môže byť neočakávané zobrazovanie správ, automatické spúšťanie, alebo zatváranie programov, alebo náhle vypínanie systému.Niektoré e-mailové vírusy pracujú tak, že odosielajú množstvo svojich kópií prostredníctvom e-mailu. Svedčí o tom napríklad neustále svietiaca kontrolka širokopásmového alebo externého modemu. Druhým ukazovateľom môže byť zvuk neustále pracujúceho pevného disku v počítači.

 

V terajšom prípade ide o trójskeho koňa a čo znamená toto označenie? Trójsky kôň je škodlivý softvérový program, ktorý sa skrýva v iných programoch. Vstupuje do počítača skrytý v legálnom programe, napríklad ako šetrič obrazovky. Potom vloží kód do operačného systému, ktorý umožní útočníkovi prístup do nakazeného počítača. Trójske kone sa zvyčajne nešíria samotné, sú šírené vírusmi, červami alebo prevzatým softvérom. Ak ešte nemáte zabezpečený počítač urobte tak čím najskôr výberom a inštaláciou vhodného antivírového programu. 

 

Foto: KR PZ Košice

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »