Krimi

Polícia si posvieti na silvestrovský alkohol

 

Prvého novembra uplynul rok, od kedy je alkohol za volantom trestným činom. Z policajných štatistík vyplýva, že vodiči sú nepoučiteľní. Od účinnosti tohto trestného činu policajti prichytili v Košickom kraji viac ako tisíc vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile. Zdá sa, že vodiči si ani po roku neuvedomujú, že jazdou pod vplyvom alkoholu bezprostredne ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem toho môžu skončiť v cele policajného zaistenia a ich alkoholový hazard ich postaví pred súd. O to viac si policajti posvietia na nezodpovedných vodičov počas Silvestra a v novom roku a to aj v našom meste.

 

„Od novembra minulého roka sa vodiči, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, prípadne pod vplyvom inej návykovej látky alebo odmietnu vyšetrenie na ich zistenie, dopúšťajú trestného činu ohrozenie pod vplyvom návykovej látky. Hrozí im za to trest odňatia slobody až na jeden rok. V takýchto prípadoch sa postupuje ako v prípade iného trestného činu. Policajti na mieste zadržia vodičský preukaz a vodiča predvedú na príslušný policajný útvar. Ak vodič pre opitosť nebude schopný vypovedať, do vytriezvenia počká na polícii. Bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu, teda pri akomkoľvek množstve promile, policajt vždy rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Závislosť posudzuje psychiater.“ Priblížil nám hovorca KR PZ v Košiciach Alexander Szabó.

 

Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa preskúma zdravotný stav a vodičovi hrozí odobratie vodičského oprávnenia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Nakoniec musí osoba úspešne absolvovať preskúšanie z odbornej spôsobilosti. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po uplynutí uloženého zákazu činnosti a splnení všetkých uložených povinností. Treba však počítať s tým, že cesta k vráteniu vodičského preukazu nie je zadarmo.

 

Ani jeden vodič sa vraj skôr či neskôr nevyhne dychovej skúške.Policajt je oprávnený vyzvať vodiča, aby sa podrobil dychovej skúške, ak má podozrenie, že vodič požil pred alebo počas jazdy alkohol. Košické krajské riaditeľstvo podľa operatívnej situácie vyhlasuje aj dopravno-bezpečnostné akcie zamerané práve na alkohol. Pri dohľade nad cestnou premávkou polícia kontroluje zákaz požitia alkoholu u každého vodiča. Preto ak si vodiči myslia, že sa takýmto kontrolám vyhnú, mýlia sa. Skôr či neskôr ich to neminie.“

 

Nezodpovední vodiči musia načrieť hlboko do vrecka. „Celý proces, ktorým musia takýto vodiči prejsť, ich môže vyjsť nemálo peňazí. Preskúmanie zdravotnej spôsobilosti či poradenstvo u psychológa a v konečnom dôsledku i uložený peňažný trest súdom alebo správnym orgánom značne zasiahne do rodinného rozpočtu vodičov. Nehovoriac o vodičoch z povolania, ktorí sa živia práve šoférovaním. Pri uloženom zákaze viesť vozidlo môžu prísť o celú výplatu a dokonca i o prácu.“ Dokončil pre náš portál krajský hovorca polície.

 

Alkohol za volantom v číslach

–  V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo je možné uložiť pokutu od 200 do 1.000 eur a zákaz činnosti do päť rokov.

–  V prípade jazdy nad 1 promile ide už o trestný čin, za ktorý hrozí až ročné väzenie.

–  Psychiatrické vyšetrenie vo vzťahu k závislosti od alkoholu vyjde vodiča približne od 30 eur .

–  Odborné poradenstvo u psychológa stojí oveľa viac, suma sa môže vyšplhať na 200 eur a viac.

–  Preskúšanie odbornej spôsobilosti pred vrátením vodičského preukazu podlieha správnemu poplatku vo výške 16,50 eura.

 

Ilustračné foto: Minv

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »