Krimi

Policajti budú kontrolovať aj u nás

V súvislosti s vyhlásením Svetového týždňa bezpečnosti cestnej premávky pod záštitou OSN, ktorý bude prebiehať v dňoch 6. až 13. mája budú policajti v Košickom kraji vykonávať zvýšený dohľad. Pôjde o zameranie najmä na chodcov v časoch a miestach výskytu podľa dopravno-bezpečnostnej analýzy a to aj v Dobšinej a jej okolí.

„Cieľom osobitných kontrol bude preventívne pôsobiť a upovedomiť chodcov a vodičov motorových vozidiel o povinnostiach, ktoré im vyplývajú zo zákona o cestnej premávke ako účastníkom cestnej premávky.  Osobitné kontroly začnú prebiehať už dnešným dňom, pričom dnes budú policajti kontrolovať dodržiavanie rýchlosti jazdy vozidiel a základné povinnosti vodičov.“ Povedal pre náš portál hovorca KR PZ Košice Alexander Szabó.

Policajti tak svoju pozornosť zamerajú najmä na vodičov s vodičským oprávnením nie starším ako 5 rokov a vodičom jazdiacim na motorových vozidlách agresívnym a arogantným spôsobom. Dodajme, že a účelom ochrany zdravia občanov, zníženia dopravnej nehodovosti a zabezpečenia plynulosti cestnej premávky boli v 18. týždni v Košickom kraji vykonané kontroly zamerané na vozidlá vykonávajúce prepravu zvierat alebo potravín po pozemných komunikáciách. Cieľom týchto kontrol bola ochrana zdravia slovenského spotrebiteľa pred nebezpečnými potravinami.

Ako pre nás povedal krajský hovorca Szabó: „Policajné kontroly boli vykonané v spolupráci s regionálnou veterinárnou a potravinovou správou, colným úradom, a obvodným úradom pre cestnú dopravu. Počas uplynulého týždňa takto skontrolovali takmer 100 vozidiel. Na úseku prepravy potravín regionálna veterinárna a potravinová správa zistila celkom 5 priestupkov, štyri riešili blokovou pokutou a jeden prípad napomenutím.

Okrem tohto policajti zistili ďalších 21 priestupkov, z toho počtu riešili 18 v blokovom konaní, najviac ich bolo za technický stav vozidla (6), v štyroch prípadoch išlo o rýchlosť, v troch za jazdu bez ustanoveného osvetlenia, pásy a ostatné porušenie pravidiel cestnej premávky po 2 priestupkoch a v jeden priestupok riešili za používanie telefónu počas jazdy.“  U vodičov nebolo zistené požitie alkoholu. Zadržali 3 osvedčenia o evidencii vozidla.

Ilustračné foto: MINV