Aktuality

Poľadovica trápi aj Dobšinú

 

Mrznúci dážď, ktorý opakovane padal na celom východnom Slovensku, spôsobuje problémy aj v našom meste. SHMÚ už predtým vydal varovanie pred poľadovicou. Poľadovica vznikla v ranných hodinách a aj napriek viacerým názorom by na základe našich skúseností posyp v predstihu situáciu nezachránil. Zmiernenie jej následkov zabezpečuje nielen naša spoločnosť Podnik služieb, ale hlavne aktivační pracovníci, ktorí sa výraznou mierou podieľajú na čistení chodníkov, kde majú posypovače obmedzené možnosti.

Mesto Dobšiná postupuje podľa schváleného plánu zimnej údržby, zabezpečené máme dostatočné množstvo posypového materiálu od kamennej drte až po soľ. Na stretnutí so subdodávateľmi prác a s primátorom mesta, sa vyčlenilo potrebné množstvo finančných prostriedkov. Na hlavných ako aj vedľajších komunikáciách neboli doposiaľ na rozdiel od iných miest hlásené výraznejšie problémy. Všetky cesty sú zjazdné, čo u správcov iných komunikácií na východnom Slovensku nie je samozrejmosťou.

Čo sa týka chodníkov v meste, tie sa postupne a niekedy aj viacnásobne posypávajú soľou. Na väčšinu chodníkov sa nedostanú posypovače. Kvôli obmedzenej kapacite sa posyp musí vykonávať ručne. Preto sa musia častejšie dopĺňať zásoby soli, čo spôsobuje časové zdržanie. Na celom východnom Slovensku nastala v súvislosti so silnou poľadovicou krízová situácia, o čom informujú aj médiá. Napriek úsiliu dostupnej techniky a pracovníkov, nie je  možné okamžite odstrániť následky poľadovice zo všetkých chodníkov v našom meste. Predpoveď, keď teploty mali stúpnuť na plusové hodnoty a tým nám v údržbe pomohli sa nenaplnila.

Niektoré frekventovanejšie chodníky pritom už boli v priebehu dňa opakovane očistené, keďže sme od občanov dostali informácie, že po ich úprave boli opäť zľadovatené. Soľ sa na studenom a suchom chodníku neudrží a preto v prvej fáze nemá zmysel vykonávať takú prevenciu a účinok vopred posypanej komunikácie nie je viditeľný. Neskôr na mokré chodníky to už samozrejme zmysel má. Podnik služieb sa ospravedlňuje všetkým, ktorí v uplynulých hodinách museli ísť po zľadovatenom chodníku cestou do práce, školy, alebo za inými povinnosťami. V spolupráci s mestom a ďalšími našimi partnermi robíme všetko, aby následky tejto krízovej situácie boli čo najmenšie. Prosíme preto všetkých občanov o trpezlivosť a každému odporúčame zvýšenú opatrnosť najmä pri pohybe po chodníkoch.

Milan Lukáč, konateľ PSMD

Translate »