Aktuality

Po prácach na sídlisku Rozkvet vysadili mladé stromy

 

V mnohých prípadoch počas technologických zlepšení pre ľudí, sa zabúda na životné prostredie. To však neplatí u spoločnosti Veolia Energia Slovensko a.s. , ktorá po prácach väčšieho rozsahu na sídlisku Rozkvet v Dobšinej myslela aj na zeleň, ktorá sa počas vykonávaných prác musela odstrániť. 28.04.2017 sa preto na sídlisku Rozkvet začala výsadba stromov, ktoré majú za úlohu kompenzovať chýbajúcu zeleň na sídliskách, no tiež spríjemniť okolie a celový dojem z obytnej zóny.

Bližšie informácie nám poskytol regionálny riaditeľ spoločnosti Veolia Energia Slovensko a.s., Ing. Ľuboš Kertész. „Počas horizontu troch rokov, aby sme nenavyšovali cenu tepla a nemalo to dopad na obyvateľov,  sme prevádzali výkopové práce, kde cieľom bolo vymeniť staré tepelné rozvody za nové. To v konečnom dôsledku znížilo tepelné straty. Počas prác sme museli časť stromov odstrániť, lebo rástli na tepelnom kanále. Ako povinnosť z odboru životného prostredia v meste Dobšiná, ale aj ako environmentálne priateľská firma sme mali záujem na tom, aby zeleň bola obnovená.“

Práve preto firma Veolia zakúpila 10 kusov Javora mliečneho (Acer platanoides), ktorý sa počas firemnej akcie spoznávania regiónov vysadil na vhodné miesto na sídlisku Rozkvet. „Momentálne máme skolaudovanú kompletnú výmenu tepelných rozvodov na danom sídlisku s celkovým nákladom 320 000 eur s tým, že nám medziročne poklesli straty tepla o 15%. Zrekonštruovali sme tiež dva kotly na biomasu a vymenili strechu na sklade štiepky. Zároveň firma investovala skoro 100 000 eur do nového skladu štiepky na miestnej píle, ktorý budeme kolaudovať v lete. Iba nedávno sme tiež vymenili na Novej ulici dva kotly. Do budúcnosti sme dali naprojektovať výmenu rozvodu na Budovateľskej ulici.“ Dodal regionálny riaditeľ spoločnosti Veolia Energia Slovensko a.s., Ing. Ľuboš Kertész. Vedenia mesta Dobšiná podľa vyjadrení považuje spoluprácu s firmou Veolia a.s. za veľmi serióznu a vníma pozitívne jednak prevádzané práce v prospech obyvateľov, no tiež revitalizáciu zelene v prospech životného prostredia.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »