Kultúra

Pavel „Hirax“ Baričák v Dobšinej hovoril nielen o vzťahoch

V priestoroch divadelnej sály Kultúrneho domu v Dobšinej sa 17.05.2017 uskutočnila motivačná prednáška slovenského undergroundového prozaika, poeta, hudobníka, fotografa, cestovateľa a blogera Pavla „Hiraxa“ Baričáka. Jeho motivačné prednášky, ktoré sú nielen o medziľudských vzťahoch, ale aj celkovom vnímaní života a jeho spôsobu žitia sa dostali do povedomia verejnosti a tešia sa veľkej obľube. V Dobšinej nechýbali ani prepojenia básňami, spevom a hrou na gitarách, k čomu dopomohli hostia Ján Marton (poet) a Jano „Tiger“ Oravec (gitara).

V úvode sme sa pána Baričáka spýtali, čo mu je bližšie z jeho rozsiahlych záujmov: „Najbližšie mi je to, čo práve robím. K písaniu som sa dostal tak, že najprv som tvoril romány. Tie obsahovali medzi riadkami rôzne rady, ktoré som na podnet manželky dal dokopy do prvej motivačnej knihy. Šlabikár šťastia, ktorý z toho vznikol má doteraz obrovský úspech a radí sa medzi knihy desaťročia Slovenska. Hlavnou myšlienkou je prijať seba a odpustiť si a tým pádom môžeme odpustiť a prijať aj iných ľudí.

Všetko čo sa nám deje sú lekcie, ktoré nás majú zobudiť. Čerpám z rozhovorov s ľuďmi, zaoberám sa numerológiou a aj z toho viem usúdiť, aký ten človek je, na čo má nadanie a aké je jeho poslanie. Mnohí však idú proti tomuto poslaniu, čo nie je ich cesta.“

Naša ďalšia otázka smerovala k tomu, ako úspešný autor vníma náš kraj.: „Tento kraj je úžasný a prekrásny. Milujem toto srdce Slovenska. Slovenský raj bol vždy významný, veď Božena Němcová tu cestovala dva týždne kočom, aby sa dozvedela, ako si má vydať prvú knihu. Vo väčších mestách sú ľudia agresívnejší a práve preto mám rád východ, lebo tu sú ľudia prirodzenejší, otvorení. V Dobšinej som už bol, v tejto sále som už tretí raz, mám za sebou aj túru na blízkych Dedinkách a je tu nádherná príroda a väčší kľud. Dnes v tejto sále odznejú témy ako vnútorné naladenie verzus choroby, ako sa riešia druhy strachov, ale aj ďalšie. Nie každý má odvahu sa priamo spýtať a preto ľudia, ktorí sa prednášky zúčastnia môžu písať svoje otázky aj anonymne na lístky.“ Dodal v závere Pavel „Hirax“ Baričák pre náš portál.

Text & foto: Juraj Karika