Aktuality

Paráda za 3 tisíc eur

 

Dobšiná je staré banícke mesto a z pohľadu ťaženia rúd podľa historikov sa v oblasti ťažilo už pred vpádom Tatárov (1241-1242). Prvé príjmy z ťaženia, ktoré putovali do kráľovskej pokladnice Bela IV. z dobšinských baní, sa datujú do roku 1243. Baníctvo v Dobšinej prekvitalo ešte skôr ako vznikla prvá písomná zmienka o meste samotnom z roku 1326.

Banícka sláva mesta už síce pomaly zanikla, ale mnohí bývalí baníci, ktorí donedávna pracovali v baniach na okolí a aj samotní obyvatelia Dobšinej, si na ňu radi zaspomínajú. Dôkazom toho je aj stále fungujúce miestne Banícke združenie, ktoré bolo založené už roku 1683 a jeho vtedajší názov znel Bratstvo – Bruderschaft.

Členovia odvádzali príspevky, z ktorých vypomáhali jednotlivým členom v nevládnosti, nemoci a pri iných nešťastiach. Združenie tak malo humanitný charakter. Ak niektorý z členov zomrel, Bratstvo odprevádzalo svojich členov na poslednej ceste v uniformách nielen ako čestný sprievod, ale aj ako nosiči rakvy, pričom sa táto tradícia dodnes zachovala.

 

Nadšenec baníctva pôvodom z Dobšinej Alan Dolog, ktorého rodinné korene sa silno viažu k tomuto povolaniu, nedávno prišiel so zaujímavou myšlienkou, ktorá oslovila vedenie mesta. Navrhol osadenie pamätníka baníctva, aby naň ľudia nezabudli a nezabudli aj na históriu, ktorá sa viaže k ich rodnému mestu. Oslovili sme ho a aj keď bol práve na dovolenke, ochotne odpovedal na všetky naše otázky.

„Vyrástol som v Dobšinej. Rody, z ktorých pochádzam – Dolog a Rozložník, majú silné korene práve tam, moji predkovia boli baníci a hutmani. Milujem kamene a tak mi raz napadlo, že by bolo pekné umiestniť pamätník týchto remesiel niekde na dôstojnom mieste. V Rožňave to malo byť v strede kruhového objazdu, v Dobšinej oproti pekárni Lipták – pod tureckým mostom. Obaja primátori boli najprv nadšení myšlienkou, ale rožňavský napokon povedal, že vraj to bude odpútavať pozornosť vodičov. Karol Hornik bol pred dvoma rokmi vecou zapálený, potom vychladol. Myslel som si, že už z toho nič nebude. Nakoniec sa nedávno ozval, že ideme na to. Kameň ľahko nájdete.

Pochodil som celý dobšinský chotár a najkrajší a najnevšednejší som našiel neďaleko cesty na Čuntavu -Dankovú. Je to balvan z kremeňa, nepravidelný oval cca 3,5 m priemer, 1,5m výška. Mal by som ho dopraviť žeriavom z nasej firmy, no musíme zatiaľ počkať, lebo je teraz mimo. Na kameni je triangulačný bod, ale ja som vybavil na geodézii v Bratislave, že ho vypúšťajú z evidencie. Kameň leží na ľavej strane cesty tesne pod akousi chatou, volajú ju vraj doktorova.

Moja pôvodná myšlienka bola umiestniť na kameň banícke kladivká, nad ne začiatok ťažby – odhad a pod ne ukončenie ťažby. Zmestil by sa nápis Dobšiná, Dobschau, pripadne úryvok baníckej hymny. Malo to byť odhalené na Turíce za účasti dychoviek aj farárov, ktorí by ho vysvätili, proste veľká sláva. Pán Horník to asi chce na Deň baníkov (9. september), ale to sa zrejme nestihne. Myslím, že sa otáľaním premeškala doba. Celá paráda má stáť maximálne 3000 eur.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »