Aktuality

P. Pamula: Hovoria za mňa moje výsledky

 

Voľby do orgánov Košického samosprávneho kraja (KSK)sa budú konať už onedlho. Presne v sobotu 9. novembra sa otvoria volebné miestnosti, ktoré sa od skorých ranných hodín budú zapĺňať voličmi. Výber kandidátov je pestrý a každý môže odovzdať hlas svojmu vybranému kandidátovi. Aj Dobšiná má na straníckych kandidátkach svoje zastúpenie. Dovedna traja kandidáti z Dobšinej sa uchádzajú o vašu dôveru. Postupne dáme každému z nich priestor aj v našich internetových novinách. Ako s prvým sme sa stretli s Dobšinčanom Bc. Petrom Pamulom, ktorý kandiduje na post poslanca KSK za SNS, pod číslom 29.

Hneď v úvode nášho stretnutia sa Peter Pamula vyslovil, že nechystá žiadnu megalomanskú kampaň. „Mojou hlavnou formou prezentácie zostávajú tak ako doteraz, stretnutia s občanmi, no hlavne prezentácia svojej práce, nie sľubov. Lepšie bude, ak občania zhodnotia to čo som už urobil. Pre Dobšinú som dosiahol to, že počas môjho pôsobenia ako koordinátora  rozvojových projektov sa mi podarilo presadiť projekty v takej výške, akú mesto Dobšiná  nepamätá. Odkedy som prestal pracovať v Dobšinej po tom, čo mi nevyplatili ani moju odmenu, odvtedy neprešiel ani jeden projekt.“ Povedal otvorene pán Pamula a dotkol sa aj veľmi konkrétnych príkladov.

„Pripravujem veľké projekty po celom východnom Slovensku, v mestách, obciach a mám viac ako 90% úspešnosť. Nechválim sa, hovoria za mňa moje výsledky. Robili sme aj minulý rok protipovodňové aktivity, jedine Dobšiná nedostala prostriedky. A právom sa pýtam, prečo aj Dobšiná nebola počas troch kôl úspešná ? V období môjho pôsobenia tu chodilo najviac ministrov, štátnych tajomníkov, členov vlády a nechodili sem len keď sú voľby, ale prišli normálne, zaujímali sa a veci sa riešili.“ Následne sme sa spýtali na to, čo podľa neho Dobšiná a jej obyvatelia potrebujú riešiť  z úrovne kraja v prvom rade.

„V prvom rade je to o osobnosti. Pokiaľ človek, ktorý zastupuje občanov nie je silnou osobnosťou, môže mať podporu kohokoľvek, ale žiadne konkrétne veci nepresadí. Tiež musí doterajšia práca dokumentovať, aký je to človek. Preto si nedávam záväzky, ktoré sa splniť nedajú. Som realista a viem, čo sa splniť dá a čo nedá. VÚC nevie ovplyvniť nezamestnanosť, to je pravda. No malými stimulmi, projektami, ktoré pomôžu to už áno. No to sa tu vôbec nevyužíva. Dobšiná je vstupnou bránou do Slovenského raja. Cestovný ruch je ale na nulovej, či dokonca mínusovej úrovni. Nebyť pár dobrodruhov, ktorí bojujú s veternými mlynmi v oblasti gastronómie, či služieb, tak tu nie je absolútne nič. Nemáme osobnosť, ktorá by presadila projekty, ktoré by túto zlú situáciu zvrátili a následne naštartovali rozvoj podnikania v cestovnom ruchu. Je potrebné sa konečne začať tomu venovať a nie len s pekným úsmevom  bezhlavo sľubovať. Treba pomôcť malým a stredným podnikateľom“. Naša  ďalšia otázka smerovala na priame pomenovanie najvypuklejších problémov v Dobšinej.

„Konečne by bolo treba, aby Dobšinčania boli hrdí na to, že sú Dobšinčania. Žiaľ, keď teraz poviete niekomu, že ste z Dobšinej, tak reaguje – tam z tej diery, tam som bol, tam máte samých neprispôsobivých. Treba zviditeľniť mesto v dobrom svetle a nie ako mesto asociálov a nepracujúcich. V prvom rade je potrebné sa obklopiť odborníkmi, nikto z neba múdry nespadol a na každú problematiku sú špecialisti. Netreba si tvrdohlavo presadzovať svoj názor, ale prikloniť sa na stranu väčšiny – obyvateľov mesta ( podotýkam platiacich dane). Ak by som sa stal poslancom VÚC, presadzoval by som rekonštrukciu ciest druhej a tretej triedy. Určite by som sa usiloval, aby aj zdravotná starostlivosť v Dobšinej bola dostačujúca. V súčasnej dobe to tak nie je a je to aj vinou vedenia mesta, pretože nevytvorilo podmienky na to, aby sem lekári prišli. Vedenie mesta je pritom skrz primátora mesta priamo späté s KSK, keďže je roky jeho poslancom.

Je tiež potrebné vytvoriť podmienky kultúrnym a športovým organizáciám v meste, aj prostredníctvom  samosprávneho kraja. Momentálne sa pohybujeme na periférií úrovne obcí, aj vo futbale aj iných kultúrnych a športových aktivitách. Je to obrovská hanba pre také bohaté mesto, ako je Dobšiná. Ochranári, turisti, športovci, poľovníci a iní, pokiaľ nebudú mať vedomosti o možnostiach čerpania dotácií aj z KSK , o ktorej doteraz určite ani nevedeli, tak nemôžeme čakať ani žiadne výsledky. Ak sa ľudia prestanú kultúrne a športovo vyžívať, zomrie aj srdce Dobšinej. Mladí ľudia sa do mesta vrátiť nechcú, a to treba zvrátiť ! Treba zabrániť tomu, aby sa do Dobšinej sťahovali asociáli a neprispôsobiví.“ Opýtali sme sa aj v čom vidí Peter Pamula hlavné zlyhania samosprávy v Dobšinej v krajskom meradle, keďže mesto je skrz primátora priamo prepojené na Košický samosprávny kraj.

„Jednoznačne tu je neriešenie základných otázok mesta. Neriešenie zdravotnej starostlivosti a jej nezabezpečenie. Mesto je bez stimulov a tiež tu nie je skoro žiadna koordinácia projektov s okolitými obcami. To všetko je neriešenie regionálnych problémov. Primátor Dobšinej  je členom vládnucej politickej strany, poslancom KSK, je v dozorných radách, valných zhromaždeniach, komisiách a nijakým spôsobom neprispel do rozvoja mesta. Je mi jedno ako hlasoval, ale prispel napríklad k tomu, že sa zrušila jedna stredná škola  a zlúčilo sa gymnázium s SOŠ. Úroveň gymnázia klesla o stupeň. Je to neskutočné zlyhanie, že nedokázal presadiť, aby vo vlastnom meste školy zotrvali.  Nechcem kritizovať, chcem poukázať na nedostatky. Predovšetkým ale chcem ukázať a dokázať, ako sa to dá lepšie. Hovoria za mňa výsledky.“ Dokončil pre náš portál Dobšinčan Peter Pamula (SNS), ktorý kandiduje na funkciu poslanca KSK. 

Redakcia MD, Foto: Sukr. archív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »