Osada v Dobšinej sa vyčistila, jej obyvatelia začali aj separovať

Po niekoľkých mesiacoch sme sa vybrali v sprievode vajdu mesta Dobšiná, Mariána Bubenčíka na miestnu osadu. Tá je situovaná niže mesta a v minulosti sa „preslávila“ neporiadkom, ale aj stále pribúdajúcimi chatrčami. Ako sme vás na začiatku roka informovali, prvým krokom nového vedenia mesta bola obhliadka osady a následne chatrče dostali provizórne súpisne čísla. To uľahčilo orientáciu pri doručovaní pošty, pri výjazdoch záchranných a poriadkových zložiek, no v neposlednom rade aj zamedzeniu ďalšieho nelegálneho stavebníctva.

Osada bola známa tiež odpadkami, ktoré sa povaľovali na každom kroku. Po našej minulej návšteve nabral život na dobšinskej osade iný smer. Odpadky sa už nepovaľujú v okolí obydlí a obyvatelia osady začali dokonca separovať. „Prvým našim krokom bolo motivovať obyvateľov osady, aby dbali na poriadok. Sami si vypratali nanosené kopy odpadov, ktoré sa následne odviezli. Tiež im boli dané kontajnery na separovaný zber, ktoré vzorne využívajú.“ Povedal Marián Bubenčík.

Veľkým problémom je podľa rómskeho vajdu stav strechy na blízkej bytovke, ktorá zateká. „Obyvatelia bytovky na osade sa skladajú v malých sumách na opravu strechy, ktorá je v dezolátnom stave. Zakrátko prebehne tiež čistenie priľahlého potoka, ale aj ďalšie aktivity, na ktorých sa budú podieľať samotní obyvatelia osady. Tiež v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníčkami poskytujeme poradenskú pomoc pri vybavovaní úradných záležitostí, tiež sociálnej osvety“. Doplnil Marián Bubenčík.

Foto: Redakcia MD