Kultúra

Olympiáda nie je len v športe

Olympiáda, či olympijské hry sú vždy výnimočnou udalosťou najmä v tom športovom svete. Možno aj preto sa konajú iba raz za štyri roky. Súťažiť sa však dá nielen v športe, ale aj vo vedomostiach. A tak sa na našich školách organizujú „olympiády“ – súťaže z rôznych vyučovacích predmetov, a to chvála Bohu nie len raz za štyri roky, ale pravidelne každý rok. Keďže sa na školách vyučuje aj náboženská výchova, existuje aj niečo také ako „biblická olympiáda“. Tá sa koná pravidelne každý rok. Súťažiaci formou písomného testu pozostávajúceho z troch častí prezentujú svoje vedomosti, a to na základe kritérií daných pre konkrétny rok. V podstate ide o to, že žiaci si musia dobre osvojiť konkrétnu látku či tému, resp. biblickú knihu alebo postavu zo Starej a Novej zmluvy. Tí najlepší z jednotlivých cirkevných zborov sa následne stretnú na tzv. seniorátnom kole, kde svoje vedomosti preukážu. Gemerský seniorát Evanjelickej cirkvi združuje 30 cirkevných zborov v okresoch Rožňava a Revúca.

Tohto roku sa spomínané seniorátne kolo konalo v meste Revúca, v priestoroch Gymnázia Martina Kukučína, dňa 31. 3. Zastúpenie mala aj Základná škola Eugena Ruffínyiho v Dobšinej, a to jedným žiakom. Konkrétne sa jednalo o Tomáša Gdovina, žiaka 5.A triedy. Tomáš súťažil v 2. kategórii, ktorá zastrešuje ročníky 5 a 6 a  umiestnil sa na peknom 2. Mieste. Urobil tak dobré meno nielen sebe, ale aj Základnej škole, ktorú navštevuje a mestu Dobšiná vo všeobecnosti. Všetci súťažiaci sa rozišli domov s dobrým pocitom, že popri odmenách, ktoré dostali, sa aj niečo nové smeli naučiť a rozšíriť tak svoje poznatky a vedomosti z Biblie. Ako učiteľ evanjelického náboženstva verím, že v podobných dobrých výsledkoch budeme pokračovať aj v budúcnosti.

Mgr. Rado Gdovin, ev . farár