Kultúra

Od úmrtia umelca Jaroslava Rešovského uplynulo 10 rokov

(nar. 8. júla 1953, Rožňava – zom. 14. decembra 2008, Prešov) Akademický maliar a reštaurátor Jaroslav Rešovský sa narodil 8. júla 1953 v Rožňave, ale celé svoje detsvo prežil v malebnom mestečku Gemera – v Dobšinej. Tu absolvoval základné vzdelanie a v roku 1971 ukončil Strednú všeobecnovzdelávaciu školu (SVŠ) v Dobšinej. Možno práve rozprávkový Gemer, v ktorom je nespočetné množstvo kultúrnych pamiatok, často poškodených, mu dal do vienka talent vzkriesiť ich k životu. Dostal však do daru aj skromnosť, preto svoje umenie nepodsúval oslavným a výstredným spôsobom. Údelom väčšiny reštaurátorov zostáva fakt, že ich umenie, práca a výsledky sú mnohokrát anonymné a divák vníma len osobnosť autora diela.

V rokoch 1972 – 1978 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Doc. E. Antalovej a prof. K. Veselého, odbor reštaurovanie umeleckých a historických pamiatok. Počas vysokej školy sa zúčastnil študijného pobytu v Taliansku na „Akademia Belle Arte Perugia“ (1976). V roku 1978 získal kolektívne ocenenie: Cenu VŠVU za reštaurovanie nástennej maľby v lekárni „U Červeného raka“ v Bratislave. Po absolutóriu nastúpil ako vedúci reštaurátor nástennej maľby v Štátnych reštaurátorských ateliéroch Bratislava, oblastný ateliér v Košiciach, kde pôsobil do roku 1990. Dvadsať rokov s tímom pracovníkov pôsobil v mnohých mestách východného Slovenska, kde pod jeho vedením dostávali novú podobu architektonické pamiatky, ako boli napr. sgrafitová výzdoba na renesančnej veži vo Svinnej, nástenné maľby v interiéri mestskej radnice a exteriéry meštianskych domov v Bardejove, sgrafitová výzdoba Floriánova brána. Postupom rokov reštauroval niekoľko meštianskych domov na Hlavnej v Prešove, nástenné maľby a renesančný oltár v konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove.

S tímom spolupracovníkov zreštauroval oltárne komplexy v Pečovskej Novej Vsi, Chminianskej Novej Vsi, Šarišskom Štiavniku, ikonostas v Cernine a i.  Dva roky pracoval ako vedúci reštaurátor v Šarišskej galérii v Prešove. Pre galériu zreštauroval vzácne ikony, drevorezbu Immaculaty, veľkoformátové plátna Maxa Kurtha, olejomaľby iných maliarov z obdobia 19. storočia. V začiatkoch profesnej dráhy zreštauroval tiež 15 zbierkových predmetov zo stálej expozície Spišského múzea v Levoči. Neskôr pôsobil v slobodnom povolaní ako samostatný reštaurátor – člen Komory reštaurátorov Slovenska. Poslednou veľkou reštaurátorskou prácou bola sgrafitová výzdoba atiky na renesančnom kaštieli vo Fričovciach.

Vo svojej bohatej vlastnej tvorbe sa Jaroslav Rešovský zameriaval predovšetkým na figurálne kompozície s filozofujúcim podtextom, ale námetmi jeho tvorby bola aj voľná krajina a architektúra. V týchto dielach uprednostňoval suchý pastel, ale v jeho dielach nájdeme aj viaceré olejomaľby.

Výstavy a ocenenia:

– 7 individuálnych výstav (Bardejov, Prešov, Košice, Levoča, Stará Ľubovňa)

– 15 kolektívnych výstav (5 v zahraničí – Francúzsko, Poľsko, Ukrajina)

– Plenéry: Prešov a Košice (2006), Chust – Ukrajina (2007)

– Cena primátora mesta Nowy Sacz na súťažnej výstave Salon ´06 (PL)

– Cena mesta Prešov za rok 2010 in memoriam (2011)

Bolo toho veľa, čo za svoj krátky život stihol urobiť. Chcel toho ešte veľa stihnúť, jeho plány však prekazila brána večnosti. Zomrel v Prešove 14. decembra 2008. Mal len 55 rokov.

„S úctou a rešpektom na Teba spomínajú všetci  Tvoji priatelia, kamaráti, spolužiaci a spoluobčania z Dobšinej.“

Ing. Jozef Leffler