Od novembra začnú práce na kanalizácií a ČOV, schválili aj úver

Informovali sme vás pred dvoma týždňami, že ako s prví sa o úspechu Dobšinej dozvedeli dôchodcovia, ktorých primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) informoval, že mesto získalo nenávratný príspevok na dobudovanie kanalizácie a čistiarne odpadových vôd, vo výške skoro 11 miliónov eur. V utorok 28. októbra sa táto téma preniesla aj na Mestské zastupiteľstvo , kde primátor mesta a projektant Mestského úradu Mgr. Jana Lenkeyová informovali prítomných poslancov o detailoch úspešnosti mesta v tejto výzve, ktorú kompetentní právom nazývajú megaprojektom.

Ako v úvode povedal primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD): „Po dvoch neúspešných pokusoch o získanie nenávratného finančného príspevku na realizáciu uvedeného projektu, bol tretí pokus úspešný. 28. februára bola zverejnená výzva Ministerstvom životného prostredia a hneď sme na ňu reagovali. Po ukončení hodnotiaceho procesu, bolo dňa 15. októbra 2014 doručené rozhodnutie o schválení a schválená výška nenávratného finančného príspevku je 10 808 234,45 eur.“ Povedal primátor a celkové výdavky projektu činia 11 477 179, 84 eur, pričom termínom realizácie projektu je november 2014 s kolaudáciou v decembri 2015.

Primátor mesta a aj poslanci preto vyzvali obyvateľov aj skrz náš portál k zhovievavosti a trpezlivosti, lebo na uliciach nastane čulý pracovný ruch už od novembra. Následne dostala slovo Mgr. Jana Lenkeyová, ktorá oboznámila poslancov so všetkými detailmi a odpovedala kladne aj na otázku poslanca Jána Slováka (nezávislý), ktorý sa informoval o tom, či projekt počíta aj s prípojkami pre obyvateľov mesta. Celý tento bod vám prinášame v pohodlnej forme videa, kde získate najkomplexnejšie informácie. Mestskí poslanci sa stretli aj o deň na to a teda v stredu 29. októbra, kde prejednali iba jediný bod s názvom Prijatie úveru na ČOV a kanalizáciu a úprava rozpočtu po prijatí úveru na ČOV a kanalizáciu.

Na tomto neplánovanom 42. zasadnutí poslanci vyhodnocovali najvýhodnejšie ponuky bánk pre poskytnutie úveru. Podľa dostupných informácií bolo oslovených mestom Dobšiná päť bánk, kde najlepšie podmienky poskytla Slovenská záručná a rozvojová banka. Z toto vzišlo aj uznesenie poslancov, ktorí schvaľujú prijatie krátkodobého preklenovacieho úveru vo výške 3 000 000 eur poskytnutého zo strany Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, za podmienok dojednaných v príslušnej úverovej zmluve. Všetko s možnosťou opakovanej prolongácie zmluvy, vrátane možnosti zmeny úveru na dlhodobý termínovaný úver, na účely zabezpečenia financovania investičného projektu Dobšiná – kanalizácia a ČOV.

Foto & video: Redakcia MD