Kultúra

Ocenili dobšinskú dychovú hudbu

 

Dychová hudba v Dobšinej sa dočkala svojho zaslúženého ocenenia a udialo sa tak v rámci Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorého oslavy sme si pripomenuli 07.mája.  Za celé roky si domáci obyvatelia zvykli na pánov s dychovými nástrojmi, všeobecne nazývanými „trúbkami“, ktorí spríjemňujú chvíle sviatkov a slávnostných udalostí. Neraz ale plnia aj úlohu hudobného doprovodu pre rodiny zosnulých, ktorých odprevádzajú na poslednej ceste. V neposlednom rade pri každej príležitosti reprezentujú naše mesto v celoslovenskom merítku.

 

Ich zásluhy sa preto rozhodlo oceniť Národné osvetové centrum (NOC), ktoré im z príležitosti 30. výročia založenia prostredníctvom vedúcej odboru kultúry Anny Mackovej a primátora mesta Karola Horníka (Smer-SD) udelilo diplomovú poctu riaditeľa NOC. Toto významné ocenenie naši dychovkári dostali za dlhoročnú významnú a záslužnú odbornú prácu pre rozvoj dychovej hudby doma aj v zahraničí.

 

Za všetkých členov dychovej hudby ocenenie z rúk vedúcej odboru kultúry Anny Mackovej prebral pán Ján Boroš, ktorý v súčasnosti kapelu vedie. V príhovore primátor mesta Karol Horník vyzdvihol zásluhy dychovej hudby, pričom poznamenal:“ Obyvatelia berú kapelu už ako samozrejmosť, no ich prítomnosť samozrejmá nie je. Sme vďační za to, že aj napriek veku, neraz nepriaznivému počasiu, ale aj iným problémom sú ochotní reprezentovať naše mesto, zúčastňovať sa všetkých mestských podujatí, ale aj odprevádzať našich občanov na ich poslednej ceste. Všetkým členom mestskej dychovky preto patrí obdiv a vďaka“ .


Povedzme si niečo aj o historickej tradícií dychovej hudby v našom meste. Z dostupných dokumentov vieme, že ako prvá kapela bola na území nášho mesta založená Jánom Chovanom hasičská dychová hudba už roku 1890. Ako uvádza Vladimír Smrek, zosnulý riaditeľ Ľudovej školy umenia v Dobšinej vo svojej práci:

 

“Ďalšiu tradíciu vytvorila dychová hudba MO KSČ  v Dobšinej, ktorá vznikla okolo roku 1928. Jestvovala až do vzniku Slovenskej republiky roku 1939. Po zákaze KSČ prešli niektorí členovia do dychovej hudby hasičského zboru. Táto hudba pracovala aj s prestávkami i cez druhú svetovú vojnu a po oslobodení. Zanikla až niekoľko rokov po vzniku dychovej hudby pri závode Azbest (1951-1965)“. Až v roku 1981 sa činnosť dychovky v Dobšinej obnovila pri niekdajšom závode vzduchotechniky a o dva roky neskôr naplno začala svoju činnosť pod vedením pána Majoroša. Od roku  1993 je na pozícií vedúceho dobšinskej dychovky Ján Boroš. 


Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_kultura/ocenenie_dychovky{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »