Kultúra

Ocenili aj bezpríspevkových darcov krvi z Dobšinej

V utorok 18. novembra sa darcovia z celého okresu stretli na slávnosti venovanej práve im, ktorá sa uskutočnila v kongresovej sále radnice v Rožňave. Dovedna sa ich zúčastnilo 93 a postupne si všetci prevzali bronzovú, striebornú či zlatú, alebo tú najvzácnejšiu diamantovú Jánskeho  plaketu. Dvaja darcovia z okresu si dokonca prevzali Kňazovického medailu, ktorá sa udeľuje za 100-násobné darovanie najcennejšej tekutiny. Tí si následne prebrali aj cenu mesta, ktorú udeľoval primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most-Híd).

Podujatie dýchalo kultúrou, kde sa zúčastneným prezentovali žiaci z folklórneho súboru Haviarik a žiaci základnej umeleckej školy v Rožňave. Program si pripravili aj študenti Strednej zdravotníckej školy, ktorí darcom zaspievali. Ako povedala predsedníčka červeného kríža v Rožňave MUDr. Katarína Kopecká. “ Myslím si, že to je jedna nádherná akcia, ktorá si zaslúži pozornosť občanov a spoločnosti, pretože krv je prípravok, ktorý sa nedá vyrobiť a sme odkázaní na darcov krvi, ktorí nám túto drahocennú tekutinu poskytujú.“

Medzi ocenenými darcami, ktorí v poslaní záchrany životov prispeli tou najvzácnejšou tekutinou nájdeme aj Dobšinčanov. Smelo ich môžeme nazvať štyrmi hrdinami, ktorým sa dostalo uznanie udelením vyznamenaní. Bronzovými nositeľmi Jánskeho plakety (10 odberov) sa stali: Roman Bubenčík, Tomáš Černický a Jarmila Liptáková. Zlatým nositeľom Jánskeho plakety (40 odberov) sa z nášho mesta stal pán Ľudovít Sklenár. Ako pre náš portál povedal predseda miestneho spolku Slovenského Červeného kríža v Dobšinej, Juraj Karika: „Sme na darcov z Dobšinej právom pyšní a zaslúžia si náš obdiv. Dúfame, že ich prejav ľudskosti motivuje širokú verejnosť k tomu, aby nezabúdala pomáhať a to aj takto nezištne, pretože všetci raz môžeme potrebovať pomoc.

Foto: SČK Rožňava, prebraté foto z RV 24