Obyvatelia a priatelia Zimnej ulice sa stretli po dvanástykrát

V sobotu 13. septembra sa o deviatej hodine stretli v Dobšinej obyvatelia a priatelia Zimnej ulice. Tí sa ako tradične stretli u pána Emila Šmelka, ktorý ich privítal na v poradí už 12.-nástom stretnutí. V úvode bol pre každého pripravený tradičný miestny koláč, všetkým Dobšinčanom známy ako Grulikuchen, o ktorý sa postarali rodiny Šmelkovcov a Hrickovcov. Tí podľa ich slov vstávali už ráno o tretej, aby medzi iným, aj túto miestnu pochúťku dokázali včas a v potrebnom množstve pre návštevníkov pripraviť.

Keď sa priedomie pána Šmelka naplnilo hosťami, po prípitku a symbolickej minúte ticha za tých, ktorí sa už stretnutia nikdy zúčastniť nemôžu, odznela hymna Zimnouličiarov, ktorú hudobne doprevádzali miestni hudobníci. Hymnu Zimnouličiarov si môžete vypočuť vo forme videa pod príspevkom. Najmladšia účastníčka stretnutia mala 15 mesiacov a najstarší účastníci 78 rokov. Všetci sa následne vybrali k neďalekej historickej četerni, odkiaľ ich kroky viedli do bývalého domu MUDr. Lišku, kde v súčasnosti sídli prevádzka Vinárne.

Ďalej pokračovali do súkromného baníckeho múzea Ing. Michala Neubauera, odkiaľ sa vybrali do domu ďalšej osobnosti nášho mesta MUDr. Pálku , kde momentálne sídli Penzión Calisto. Ako pre náš portál povedal pán Emil Šmelko: „Cieľom nášho už 12.-násteho stretnutia je utužovanie kontaktov a kamarátstiev z mladosti a susedských vzťahov. Na tejto našej ulici sme vyrastali, hrali sa, prežili pekné, ale aj ťažké chvíle no dokázali sme držať vždy spolu. Vybrali sme sa po stopách osobností, ktoré bývali na Zimnej ulici a pripomenuli si aj touto formou našu mladosť, ale predovšetkým pekné časy.“

Od pôsobísk osobností nášho mesta sa Zimnouličiari vybrali do miestnej radnice, no neobišli ani Evanjelický kostol, kde si mali možnosť prezrieť vzácne fresky. Ich stretnutie vyvrcholilo obedom, ktorý bol situovaný do areálu Alweg, kde bol pre nich pripravený čerstvo navarený guláš. Aj toto miesto má pre účastníkov stretnutia osobité čaro, kde podľa ich slov v okolí Pišla a Alwegu sa ako deti hrávali, v časoch kedy sa dalo ešte na svahu lyžovať športovali. 12. stretnutie Zmnouličiarov podporilo Mesto Dobšiná prostredníctvom primátora Karola Horníka (Smer-SD), Ing. Michal Neubauer a Ján Slovák – Penzión Calisto s.r.o. Všetci zúčastnení dostali ako pamiatku na toto stretnutie pamätný list.

Foto & video: Redakcia MD