Obyvatelia podporili lesníkov, nevošli sa do sály

Za prítomnosti troch televíznych štábov a našich nezávislých internetových novín, sa dnes prejednávalo na pôde Mestského zastupiteľstva riešenie situácie na v podniku Mestské lesy Dobšiná. Ešte pred samotným zahájením zasadania, zažilo vedenie mesta menší šok, keď do rokovacej sály Mestského úradu, začali prúdiť davy ľudí, pričom na tak veľkú účasť vedenie mesta nebolo aj napriek viacerým avizovaniam kapacitne pripravené. Primátor mesta Dobšiná, Karol Horník (Smer-SD), preto provizórne prítomných vyzval na presun do divadelnej sály Mestského kultúrneho strediska, kde bolo riešené v krátkosti aj ozvučenie.

Po prednesení zákonných ustanovení, sa úvodného slova ujal on sám. Vo svojej reči vyzdvihol kvality, ktoré podľa neho Mestské lesy dosahujú pod vedením súčasnej konateľky, Ing. Vlasty Ruppovej a lesníkom, ktorí podali výpovede z dôvodu neznesiteľných pracovných podmienok v spoločnosti, vyčítal rôznymi personifikáciami, alebo priamymi pomenovaniami, ich konanie a v každej možnosti sa prítomnej konateľky zastával, čo potvrdil v závere slovami: „Konateľka Mestských lesov s.r.o so, 100% účasťou mesta Dobšiná, Ing. Ruppová, má moju plnú podporu a dôveru. Keď som si niečo vymyslel, keď som klamal, zavádzal, tak mi to tu, za prítomnosti týchto ľudí vyvráťte.“ Dodal primátor na margo svojej reči, ktorú si môžete pozrieť celú vo forme videa pod príspevkom. Jeho prianie sa mu stalo zakrátko skutočnosťou.

Po vyjadrení dozornej rady ML sa do diskusie sa ako prvý prihlásil poslanec Milan Horváth (Smer-SD), ktorý povedal: „Podľa pani konateľky, by poslanci mali byť odstavení od zasahovania do vecí spoločnosti, nemali by sa vyjadrovať k personálnym otázkam. Nemuseli by sa vyjadrovať, ale myslím si, že poslanci majú na to právo. Právo zo zákona. Keď sú nezrovnalosti, je aj povinnosťou konateľky odpovedať na všetky otázky. Poslanci nie sú dobrí len vtedy, keď treba schváliť rozpočet mesta, keď treba nakúpiť mechanizmy, chaty, pozemky. Poslanci sú na to, aby zasahovali do všetkých častí a vyjadrovali sa aj k personálnym otázkam.“ Vzniesol poslanec kritiku a jeho úplné vyjadrenie nájdete v prvom videu.

Ostré otázky a kritika poslancov pokračovali naďalej a následne sa slova ujal poslanec Ján Slovák (nezávislý), ktorý predostrel vážne skutočnosti, ktoré čestnými vyhláseniami potvrdili bývalí zamestnanci spoločnosti a navrhol konečné riešenie nelichotivej situácie. „Na jednom z čestných prehlásení sa napríklad uvádza, že: – na Toyotu, som za mesiac december, musel vypísať 3000 kilometrov na príkaz konateľky. A to je len za mesiac. Mne dôkazy ako poslancovi, ktoré predložili títo ľudia, ktorí tu sedia stačili na to, aby občan bol na prvom mieste a nie na poslednom, aby sa tu nehájili záujmy určitých skupín, ale nech pravda je pravdou. Ja vyzývam primátora mesta, ako aj valné zhromaždenie, aby okamžite odvolali konateľku a vyhlásili výberové konanie na jej post.“

Nasledovalo vyjadrenie samotných lesníkov, ktorí popísali všetky dôvody, ktoré ich viedli k podaniu výpovedí a vyjadrili svoju vieru v zdravý úsudok poslancov, najmä pri predložení foto dôkazov o finančných stratách, vo forme podľa nich nehospodárneho riadenia odbytu, kde sa hodnotná guľatina nechávala pridlho na skladoch, alebo presúvala a následne sa predávala ako znehodnotená vláknina. Konateľku mestskej spoločnosti Ing. Ruppovu, ale najviac pobúril možný únik interných dokumentov zo samotnej spoločnosti, v ktorých kritizuje prácu svojich zamestnancov. Dokumentom je totiž zápisnica, ktorá bola vraj predfinálna a do „prijateľnej“ podoby ju dostalo vedenie mestských lesov až v treťom pokuse. Jeden z členov dozornej rady, podľa viacerých informácií dokument v pôvodnom znení odmietol podpísať.

„Ale prečo to máte vy, nechápem, lebo to bolo iba… Odkiaľ toto máte ? Toto nie je schválená zápisnica dozornej rady a bolo to v počítači. Je to podľa zákona?“ Spýtala sa priamo konateľka právneho zástupcu po jej ľavici, na čo sa sálou rozozvučal smiech prítomných. Menej pobavným, už ale bolo samotné rozuzlenie, kde poslanci hlasovali o vyslovení dôvery konateľke. Tá ich svojimi argumentami nepresvedčila natoľko, že nedôveru jej vyjadrilo až 9 prítomných poslancov a hlasovania sa zdržali dvaja. Poslanci však nemajú právo odvolať konateľku, môže tak urobiť iba primátor mesta Dobšiná, Karol Horník (Smer-SD), ktorý je valnou hromadou spoločnosti. Primátor sa pre médiá vyjadril, že jeho rozhodnutie dá včas vedieť médiám a tým aj širokej verejnosti, no nijako termín svojho rozhodnutia, ani aké jeho rozhodnutie bude nekonkretizoval. Je ale isté, že konateľka mestských lesov Dobšiná Ing. Vlasta Ruppová, stratila dôveru svojich spolupracovníkov, ktorí podali výpovede a podľa ich slov, ich nevezmú späť, ale aj dôveru poslancov mesta, ktorí jej týmto jasne dali najavo, že na doterajšom poste si ju ďalej nevedia predstaviť.

{gallery}foto_aktuality/lesy_vaclavik{/gallery}

{gallery}foto_aktuality/lesy_konatelka{/gallery}