O osude gaštanov v dobšinskom parku rozhodnú odborníci

Dreviny na verejných priestranstvách sú príjemným spestrením našich miest nevynímajúc Dobšinú. Len v našich parkoch nájdeme niekoľko druhov zväčša listnatých stromov, ktoré skrášľujú priestranstvá a v neposlednom rade v čase horúčav zabezpečujú tieň pre oddychujúcich. V zime zase dokážu okúzliť v kombinácií so snehom. Aj stromy však dokážu časom napadnúť škodcovia, ale dokonca aj omnoho vážnejšie spektrum ochorení drevnatej hmoty. Aj keď strom spočiatku môže vyzerať v poriadku, začiatky týchto ochorení sú často nepozorovateľné a možno si ich všimnúť až na sfarbení listov, prípadne ak stromy začnú pomaly vysychať. Práve to sa udialo aj v azda najznámejšom parku v Dobšinej.

Park na ulici SNP je často navštevovaný obyvateľmi, ale aj návštevníkmi nášho mesta a na to, že niečo so stromami v jeho areáli nie je v poriadku, ako prví upozornili zamestnanci mesta. Jeden z pagaštanov konských (Aesculus hippocastanum L) následkom degradácie jadra hubami aj spadol a musel byť čo najrýchlejšie rozpílený. Udialo sa tak 08.06.2018 prostredníctvom pracovníkov Podniku služieb mesta Dobšiná s.r.o., kde následne všetky stromy v parku prešli detailnou obhliadkou.  „Prizvali sme aj odborných pracovníkov, ktorí odobrali vzorky zo stromov a po ich vyhodnotení budeme realizovať odporúčané opatrenia,“ konkretizovali pracovníci Mestského úradu v Dobšinej, oddelenia správy majetku, výstavby a životného prostredia.

Pracovníci mesta ale nevylučujú, že  bude potrebné zasiahnuť formou vypílenia aj u ďalších drevín. V dvoch ďalších prípadoch totiž aj formou obhliadky v tom istom parku zistili znepokojivé skutočnosti, ktoré zrejme potvrdia aj odobraté vzorky z drevín. O budúcom osude stromov v parku na ulici SNP, ktoré majú podľa vyjadrení už vyše 100 rokov tak rozhodnú odborníci, no zamestnanci mesta nateraz vyzývajú verejnosť, aby sa do definitívneho výsledku testov drevín v parku nezdržiavali. Priebežne vás budeme informovať o ďalšom postupe.

Text & foto: Juraj Karika