Šport

O nový traťový rekord Dobšinskej desiatky 2015 sa postaral T. Sahajda

 

Šiesty ročník Dobšinskej desiatky je úspešne za nami. Napriek rannému nepriaznivému počasiu, sa na štart postavilo rekordných 124 pretekárov zo Slovenska, Poľska, Anglicka a Českej republiky. Ako organizátori sa každý rok snažíme na podujatie pritiahnuť športovcov, ktorí sa zúčastnili olympijských hier. Tento rok sa nám podaril doslova husársky kúsok. Dobšinskej desiatky sa zúčastnil český bežec na lyžiach, trojnásobný olympijsky medailista a vicemajster sveta z tohto roku na 50 km – Lukáš Bauer. Okrem neho boli favoritmi pretekov aj dovtedy držiteľ traťového rekordu Poliak Andrzej Dlugosz a výborný slovenský bežec Tibor Sahajda. Ten si nakoniec aj dobehol po víťazstvo pred Lukášom Bauerom a Ondrejom Horynom (obaja z ČR). Ako bonus, za predvedený výkon, bolo prekonanie rekordu našich pretekov, ktorý má dnes hodnotu  34:44 min.

V ženskej kategórii sa na štart postavilo 39 žien. Absolútnou víťazkou bola Danka Hanulová, pred Zuzanou Šucovou a Gabrielou Truska. Okrem hlavných kategórii rozdelených podľa veku a absolútneho poradia, sme si tak ako aj minulý rok pripravili kategóriu majster a majsterka okresu. V nich sa na štart postavilo 38 mužov a 9 žien. Z víťazstva sa tešili Jakub Haviarik a domáca Marta Smreková. Boli ročníky, keď sme na štarte mali spolu 30 až 40 bežcov. Dnes, po šiestich rokoch, sa na štart postavilo 20 pretekárov len  z Dobšinej, čo je pozitívny signál, že naše úsilie smeruje správnym smerom. Okrem dospelých, tak ako už aj posledné tri ročníky, si zasúťažili aj deti. V troch kategóriách si vyskúšalo nenáročnú trať 80 mladých bežcov.  Niektorí si ešte na záver zabehli  rodinnú štafetu s rodičmi.

V deň pretekov si skrátenú 7 km trasu prešlo 20 seniorov a 5- ti nadšenci severskej chôdze, ktorí týmto gestom podporili našu akciu. Vzhľadom na zvyšujúcu sa účasť bežcov, divákov a na pozitívne ohlasy, ktoré sa ku nám dostali, myslíme, že môžeme 6. ročník Dobšinskej desiatky hodnotiť iba pozitívne. Veríme, že si udržíme nastolený štandard aj do nasledujúcich rokov a motivujeme ďalších ľudí k športovaniu a k zdravému životnému štýlu. Chceme sa poďakovať všetkým zúčastneným športovcom, organizátorom – dobrovoľníkom, sponzorom a podporovateľom. Samozrejme nesmieme zabudnúť na divákov, ktorí aj tento rok vytvorili perfektnú atmosféru. Už teraz sa tešíme na 7. ročník Dobšinskej desiatky, ktorá sa uskutoční 17.9.2016

Stanislav Holienčík, riaditeľ pretekov, foto: Dobšinská desiatka, video: Študentská televízia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »