Nezrovnalosti Mestských lesov rezonovali na zastupiteľstve

Na pôde stredajšieho, v poradí už 29.-teho Mestského zastupiteľstva sa v diskusií prihlásil aj poslanec Ján Slovák (nezávislý). Ten sa pýtal najmä prítomnej konateľky najväčšieho mestského podniku, Mestských lesov na nezrovnalosti, ktoré si osobne všimol počas uplynulého obdobia. Niektoré otázky, no najmä priznania problémov boli natoľko vážne, že sa im budeme venovať v tomto osobitom príspevku. Už v minulosti sme ohľadom Mestských lesov priniesli viacero materiálov, ktoré rozprúdili hladinu u širokej verejnosti, ktorá sa začala dožadovať odpovedí, na čo má nepopierateľne právo.

To isté využil aj poslanec Slovák, ktorý občanov zastupuje a v diskusii oslovil konateľku Ruppovú, ktorá sa mu snažila odpovedať na veľmi vážne otázky. V úvode svojho vystúpenia poslanec Slovák uviedol: „V lokalite Špic bolo predané firme drevo na pni, ktorá mala ťažiť kalamitu. A prečo ťažia zelené stromy?“ Okolo ťažby vraj stoja suché napadnuté stromy, no zelené a zdravé vraj firma spílila, čo vidieť aj na kopách zelenej čačiny. Konateľka Ruppová mu odpovedala slovami „bol v nich chrobačiar a posúdiť to dokáže iba odborník.“ Podotkla medzi iným , no poslanec Slovák zdôraznil, že znovu tam ťaží cudzia firma, nie naši a chápe, ak ponúkli vyššiu sumu a zákazku dostali, no podľa neho ponúkli toľko, lebo ťažia aj zdravé stromy. Následne sa strhla vášnivá diskusia, ktorú si môžete pozrieť v úvode videa.

Druhá otázka poslanca bola ešte vážnejšia. Ján Slovák povedal, že: „Mám informácie, že na sklade v Tešnárkach, kde ťažila tá istá firma, vznikol nejaký rozdiel vo vyše 100 kubíkoch dreva. Kto bol zodpovedný za tento sklad?“ Dokončil poslanec a konateľka Mestských lesov iba ťažko hľadala slová. „Áno prišla ku mne táto informácia a na základe toho, som nariadila inventúru v expedičných skladoch. Všetci ktorí boli zdpovední teraz kontrolujú od začiatku všetky doklady.“ Priznala a dodala aj, že po kontrole v prípade pochybení dodá konkrétne čísla. Poslanec Slovák trval na písomnej odpovedi po kontrole, kde chce, aby boli uvedené všetky zistenia, ako aj mená zodpovedných. Aj to nájdete v dolu priloženom videu (čas videa 04:00).

Posledná otázka poslanca Slováka na koneteľku mala súvislosť s novým vedúcim zamestnancom a jeho využívaním automobilu Mestských lesov na súkromné účely. Ako podotkol poslanec: „Odišiel pán Kavečanky a jeho nástupca pán Vilčík, zisťovali ste prečo opustil predchádzajúce zamestnanie? A automobil Mestských lesov slúži na osobnú dopravu tohto človeka domov a naspäť? Ak nie, chodí teda na služobné cesty cez Rožňavu ráno o šiestej? Lebo ja som ho osobne stretol.“ Vyložil priamo konateľke Ruppovej poslanec Slovák, ktorá mu odpovedala: „Mohli ste ho stretnúť, lebo tak vám poviem, že aj za ten Caterpillar vtedy išiel do Košíc večer o pol piatej. Jedine možno vtedy, ale neviem o tom, nemám o tom vedomosť.“ Podľa konateľky teda zamestnanec nepoužíva na súkromné účely vozidlo Mestských lesov, no poslanec Slovák uviedol, že ho videli viacerí a podal slovný podnet kontrolórke mesta Mgr. Mihókovej na kontrolu výkazov. Všetky ako aj túto tému (07:50) si môžete pozrieť v úplnej forme vo videu pod príspevkom.

Ilustrašné foto & video: Redakcia MD