Nespokojnosť obyvateľov vyvrcholila petíciou za zriadenie banky

Už v decembri sme vás informovali o počine Slovenskej sporiteľne (SLSP), ktorá mala ako jediná svoju pobočku na území mesta Dobšiná. Ako prvá mesto opustila VÚB Banka, ktorá krátko po zrušení pobočky a presmerovaní služieb do 27 kilometrov vzdialenej Rožňavy, zrušila aj svoj bankomat. V Dobšinej tak zostala jediná pobočka SLSP s jediným bankomatom na širokom okolí. 27. decembra 2013, ale k zrušeniu svojho obchodného miesta pristúpila aj SLSP a po vzore VÚB presmerovala služby do okresného mesta, no aspoň s ponechaním bankomatu.

Celej veci sme sa vtedy venovali, pričom predstavitelia miestnej samosprávy v Dobšinej, na čele s primátorom mesta Karolom Horníkom (Smer-SD), vtedy tvrdili, že o zámere zrušenia pobočky SLSP nemali ani tušenie a zástupcovia banky ich nijako nekontaktovali. To vraj znemožnilo vstup samosprávy do jednania s predstavenstvom banky, ktorá zdá sa bola pevne rozhodnutá svoje obchodné miesto zrušiť. Celý postup sa nevyhol ani kritike verejnosti, kde občania dodnes hovoria o tom, že Dobšiná je mesto, no po týchto krokoch službami, na úrovni dediny.

V posledných dňoch sa situácia vyhrotila natoľko, že miestna obyvateľka, pani Helena Bubenčíková (na fotografii), ktorá je koordinátorkou VPP a teda úzko spolupracuje s obyvateľmi mesta, sa rozhodla konať. Výsledkom je petícia,ktorá koluje Dobšinou a občania ju húfne so záujmom podpisujú. Navštívili sme dnes pani Bubenčíkovú osobne, kde nám v jej dome povedala viac o tom, čo ju viedlo k realizácií petície, v čo dúfa, že petícia zmení, ale aj o problémoch, ktoré zrušenie banky spôsobujú obyvateľom.

„Petícia vznikla preto, lebo v tomto meste nemáme už vôbec nič. Máme tu už len samé krčmy. Je tu jeden lekár pre dospelých, predtým tu boli traja. Boli tu dve banky, už tu nie je žiadna. Kde sme sa to vôbec dostali?“ Pýta sa rozhorčene a pokračuje. „Rozhodla som sa preto konať a spísať petíciu, za znovuzriadenie pobočky banky SLSP. Podpisy, ktoré vyzbierame, sa následne pošlú do centrály banky v Bratislave. V zbieraní podpisov pomáhajú dobrovoľne samotní občania mesta a pripojili sa aj prevádzky. Všetko sme spustili pred pár dňami a podpisy budeme zháňať možno ešte niekoľko týždňov, aby ich bolo čo najviac.“

Nedostupnosť banky robí problémy občanom, ale aj podnikateľom. „Keď SLSP v Dobšinej končila, jednoducho vyvesili iba oznam a tým to haslo. Pre všetko teraz treba chodiť do Rožňavy. Ľudia, ktorí si chcú na účet vložiť peniaze, alebo dokonca pre úplne jednoduché potvrdenia, pre všetko teraz treba cestovať. Podnikatelia a prevádzky, ktoré odosielali tržby, to isté. Alebo sa využíva iba pošta, ktorej ako vieme všetko trvá dvojnásobne. A v Rožňave? Doslovne sme im na smiech, že sme akože mesto a nemáme tu ani lekára a ani žiadnu banku!“ Dokončuje pani Bubenčíková pre náš portál svoje dôvody, prečo iniciovala petíciu, ktorá má za úlohu prinavrátiť Dobšinej morálny štatút mesta.

Foto: Redakcia MD